İnternet bağımlılığında dürtüsellik ve saldırganlığın Türkiye, Almanya ve Amerika örnekleminde incelenmesi
Examination of impulsivity and aggression in internet addiction in the sample of Turkey, Germany and United States
- Tez No: 743819
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, bireylerin internet bağımlılığı düzeylerini ölçmek ve internet bağımlılığı düzeyleri ile dürtüsellik ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu bağlamda, araştırmanın sorusu,“İnternet bağımlılığı dürtüsellik ve saldırganlık düzeyini etkilemekte midir?”olarak belirlenmiştir. Araştırmanın hipotezi ise,“İnternet bağımlılığının dürtüsellik ve saldırganlık düzeyini etkilediği”yönündedir. Yöntem: Araştırmanın katılımcıları; Türkiye, Almanya ve Amerika'da bulunan 18- 65 yaş aralığındaki bireylerdir. Veriler, katılımcıların Türkiye haricinde Almanya ve Amerika'dan bulunması sebebiyle online (çevrimiçi) anketler ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to measure the internet addiction levels of individuals and to examine the relationship between internet addiction levels and impulsivity and aggression levels. In this context, the question of the research is“Does internet addiction affect the level of impulsivity and aggression?”has been determined. The hypothesis of the research is that“Internet addiction affects the level of impulsivity and aggression”. Method: Participants of the study; They are individuals between the ages of 18-65 in Turkey, Germany and America. The data were collected through online surveys, since the participants were from Germany and the USA, apart from Turkey.