Balkon sebzeciliğinde verimlilik
Productivity in balcony vegetable gardening
  1. Tez No: 743818
  2. Yazar: YAŞAR ERGİN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHSAR YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma, Ankara kenti koşullarında hane bazlı yoğun olarak tüketilen farklı sebze türleri açısından balkon sebzeciliğinin potansiyelini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla balkon sebzeciliği yoluyla farklı sebze türlerinin yetiştiriciliği sırasında ekim-hasat dönemi arasındaki süreçte verim ve maliyet analizi yapılmıştır. Araştırma Ankara İli, Çankaya İlçesi Kavaklıdere Mahallesi'nde bulunan bir evin doğu batı doğrultusuna güney cepheden bakan yaklaşık 120 m2 alana sahip terasında, 3,42 m2 yüzey alanına sahip yetiştirme kasalarında 2021 Mart-2022 Ocak arasında Bahar ve Güz dönemlerinde yürütülmüştür. Bahar döneminde domates (yer ve sırık çeşitleri), biber, hıyar, börülce ve marul; güz döneminde ıspanak, turp, dere otu ve pazı türleri yetiştirilmiştir. Araştırma süresince çıkış, çiçeklenme ve meyve bağlama tarihi, yaprak ağırlığı, boyu, eni ve sayısı, meyve boyu, çapı ve ağırlığı, kök çapı, boyu ve ağırlığı, bitki boyu ve eni, dal sayısı ile m2'ye verim belirlenmiştir. Araştırma sonucunda balkon büyüklüğüne ve konumuna göre iyi bir planlama ile bulunulan iklim koşullarında 3,5 m2'lik bir alanda bahar ve sonbahar dönemi olmak üzere 2 dönem 8-10 türe yakın sebze türünün yetiştirilebileceği ortaya konmuştur. Günümüz ekonomik koşullarında maliyet unsurları üzerinden düşünüldüğünde hobi amaçlı yetiştiriciliğin ekonomik olmadığı, ancak hobi amaçlı yetiştiriciliğin ekonomik olarak ölçülemeyen yararlarının da olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research has been carried out to determine the potential of balcony vegetable gardening for different types of vegetables that are consumed intensively on a household basis in the conditions of the city of Ankara. For this purpose, during the cultivation of different types of vegetables through balcony vegetable gardening, yield and cost analyzes have been performed in the period between planting and harvesting. The research has been carried out in the spring and fall terms between 2021 March – 2022 January, on the terrace of a house located in Ankara Province, Çankaya District, Kavaklıdere Neighborhood with an area of approximately 120 m2 facing the east-west direction from the south. In the spring season, tomatoes (determinate and indeterminate varieties), pepper, cucumber, cowpea, and lettuce; in the autumn season, spinach, radish, dill and chard species have been grown. During the research, germination, flowering, and fruit formation dates have been determined, leaf weight, length, width and number, fruit length, diameter and weight, root diameter, length and weight, plant height and width, number of branches and yield per m2 have been calculated. As a result of the research, it has been revealed that about 8-10 types of vegetables can be grown in an area of 3.5 m2 in the current climatic conditions with good planning according to the balcony size and location in 2 seasons, in spring and autumn periods. Considering the cost factors in today's economic conditions, it was determined that hobby gardening is not economical, but hobby gardening has benefits that cannot be measured economically.