Ortaokul öğrencilerinin matematikte özel yetenekli olma durumları ile yaratıcılıklarının karşılaştırılması
Comparison of mathematical giftedness and creativity of middle school students
  1. Tez No: 743845
  2. Yazar: BERNA MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ÖZÇAKIR, DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin matematikte özel yetenekli olma durumları ile yaratıcılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, Antalya ilindeki bir devlet okulunda öğrenim gören 337 ortaokul öğrencisi çalışmanın örneklemi olarak sürece dâhil olmuştur. Öğrenciler 5, 6, 7 ve 8. sınıflardan kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Bu araştırmada genel tarama yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın nicel verileri Üstün Yetenekli Çocuklar için Matematiksel Yetenek Testi [TOMAGS] ve Kaufman Yaratıcılık Ölçeği [KYÖ] kullanılarak toplanmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Örneklemler t-testi ve Pearson Korelasyon ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda araştırmaya dahil olan ortaokul öğrencilerinin matematikte özel yetenekli olma durumlarının TOMAGS ölçeğinde belirtilen sınıflamaya göre genel olarak düşük olduğu görülmüştür. Buna göre 337 ortaokul öğrencisinden 96 tanesi matematikte özel yetenekli olarak tanılanmıştır. Ayrıca matematikte özel yetenekli olan kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin yaratıcılık alanları ile matematikte özel yetenekli olma durumları arasındaki ilişki incelendiğinde ise matematikte özel yetenekli olma durumu ile yaratıcılık ve yaratıcılık alt boyutları (sanatsal performans alanında yaratıcılık hariç) arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Matematikte Üstün Yetenekli Olma Durumu ile diğer değişkenler arasındaki korelasyonlar düşük seviyede (Akademik Yaratıcılık hariç) ilişki varken, diğer değişkenler arasındaki ilişki orta ve yüksek seviyeli olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between middle school students' giftedness in mathematics and their mathematical creativity. In this context, 337 middle school students studying at public schools in Antalya were included in the process as the sample of the study. The students were selected from the 5th, 6th, 7th and 8th grades by using convenient sampling method, covering the entire middle school level. In this study, correlational survey model, one of the survey methods, was used. Quantitative data of the study were collected by using the Test of Mathematical Abilities for Gifted Students [TOMAGS] and the Kaufman Creativity Scale. The data obtained from the scales were analyzed by ANOVA, Independent Samples t-Test and Correlation. As a result of the analyzes made, it was seen that the levels of being gifted in mathematics were generally lower than the classification specified in the TOMAGS scale. Out of 337 secondary school students, 96 were identified as gifted in mathematics. In addition, ıt has been observed that the number of female students among the gifted is higher than the number of male students. When the relationship between students' creativity areas and their ability to be gifted in mathematics was examined, a significant relationship was found between being gifted in mathematics and creativity and creativity sub-dimensions (except for creativity in the field of artistic performance). While the correlations between Giftedness in Mathematics and other variables were low (except for Academic Creativity), the relationship between other variables was medium and high.