Kuzu delbet tip 3 femur boyun kırık modelinde 2 farklı implantın ve 2 farklı tekniğin biyomekanik açıdan araştırılması
Biomechanic investigation of two different implants and techniques in lamb delbet type 3 femur neck fracture model
  1. Tez No: 743880
  2. Yazar: ALİ AYDIN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURAN TOPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Pediatrik hastalarda, femur boyun kırığı, uygun tanı ve tedaviye rağmen, yüksek komplikasyon oranına sahip nispeten nadir bir yaralanmadır. Femur boyun kırıklarında fiksasyon, genellikle boyun ekseni boyunca yerleştirilen vidalarla gerçekleştirilir. Dizilim, implant tipi, vida sayısı ve kullanılan yöntem, ihtiyaç duyulan fiksasyon derecesine göre, cerrah tarafından belirlenir. Bu çalışmada, iki farklı implant ve yöntemin biyomekanik açıdan karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: 6 aylık Ovis aries türünden ivesi cinsi aynı çiftlikte yetişen erkek kuzuya ait 28 adet sağ-sol taze femur kemiği kullanılmıştır. Kemikler randomize olarak 4 gruba ayrıldı (n=7). Grup 1'de delbet tip 3 femur boyun kırığı modelinde 1 vida fiz'i geçen tespit yapılmış olup 2 adet 4,5 mm'lik kanüllü vida ile tespit edilmiştir. Grup 2'de delbet tip 3 femur boyun kırığı modelinde fiz'i geçmeyen 2 adet 4,5 mm'lik kanüllü vida kullanılmıştır. Grup 3'te delbet tip 3 femur boyun kırığı modelinde fiz'i geçen 1 adet 3.5 mm'lik kilitli vida, 3,5 mm'lik proksimal femur anatomik plak ve 5 adet vida ile tespit edilmiştir. Son olarak, grup 4'de delbet tip 3 femur boyun kırığı modelinde fiz' i geçmeyen 1 adet 3,5 mm'lik proksimal femur anatomik plak ve 5 adet vida ile tespit edilmiştir. Biyomekanik testler, Zwick/Roell AllroundLine 100 kN marka cihaz kullanarak yapıldı. Bulgular: Yapılan tek yönlü varyans analizi sonucuna göre, aksiyal başarısızlık yükü, F=6.819, p.05, ve aksiyal bozulma enerjisi, F=.727, p>.05, bağımsız gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir şekilde farklılaşmamıştır. Anlamlı bir biçimde farklılaşan aksiyal başarısızlık yükü ve aksiyal sertlik değişkenlerinin sırasıyla kaydedilen etki büyüklüklüleri 0.46 ve 0.30 olup, orta seviye klinik etki gözlenmiştir. Aksiyal başarısızlık yükü ve aksiyal sertlikte bulunan istatistiksel farklılığın hangi iki grup arasında olduğunu tespit etmek için post-hoc LSD testi yapılmıştır. Test sonucunda elde edilen bulguya göre, en yüksek aksiyal başarısızlık yükü grup 3'de kaydedilirken, en küçük yük grup 2'de kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In pediatric patients, femoral neck fracture is a relatively rare injury with a high complication rate, despite proper diagnosis and treatment. Fixation of femoral neck fractures is usually performed with screws placed along the neck axis. Alignment, implant type, number of screws and the method used are determined by the surgeon according to the degree of fixation needed. In this study, it was aimed to compare two different implants and methods in terms of biomechanics. Methods: Twenty-eight right-left fresh femur bones of 6-month-old male Ovis aries ivesi lambs grown in the same farm were used. Bones were randomly divided into 4 groups (n=7). In group 1, the Delbet type 3 femoral neck fracture model was fixed with two 4.5 mm cannulated screws , one screw crossing the physis. In group 2, two 4.5 mm cannulated screws, did not crossing the physis, were used. In group 3, Delbet type 3 femoral neck fracture model was fixed with a 3.5 mm proximal femoral anatomical plate and five screws ,one screw crossing the physis. Finally, in group 4, Delbet type 3 femoral neck fracture model was fixed with one 3.5 mm proximal femoral anatomical plate and five screws that did not exceed the physis. Biomechanical tests were performed using a Zwick/RoellAllroundLine 100 kN device. Results: According to the results of one-way analysis of variance, while axial failure burden, F=6.819, p.05, and axial failure energy, F=.727, p>.05, have been found not to be significant between the independent groups. The effect sizes of the axial failure load and axial stiffness variables, were 0.46 and 0.30, respectively, suggesting a moderate clinical effect. Post-hoc LSD test was performed to determine which group is the statistical different in axial failure load and axial stiffness. According to the result of the test, the highest axial failure load was recorded in group 3, while the smallest load was recorded in group 2.