Migrenli hastalarda fiziksel aktivite, uyku, anksiyete ve depresyonun kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
Effects of physical activity, sleep, anxiety and depression on cognitive functions in patients with migraine
  1. Tez No: 743881
  2. Yazar: SENANUR DÜZENLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA CAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı migrenli hastalarda fiziksel aktivite, uyku, anksiyete ve depresyonun kognitif fonksiyonlar üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya 20-45 yaşları arasında benzer demografik özelliklerdeki toplam 44 (n=22 migren tanılı birey, n=22 sağlıklı birey) kişi dahil edilmiştir. Migren hastalarının migren şiddetini değerlendirmek için Migren Özürlülük Değerlendirme Ölçeği(MIDAS); tüm katılımcıların fiziksel aktivite,uyku düzeyini, anksiyete depreyon düzeylerini ve kognitif fonksiyonlarını değerlendirmek için sırasıyla Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (UFAA), Pittsburgh Uyku Anketi (PUKİ), Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD), Adımlı İşitsel Seri Ekleme Testi (PASAT) ve Stroop Testi Temel Bilimler Araştırma Grubu (TBAG) Formu kullanılmıştır. Çalışma bulguları incelendiğinde hasta ve kontrol grubu arasında PUKİ skorları, HAD ölçeği anksiyete skorları ve PASAT skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0,05). Migrenli hastaların MIDAS skoru ile PUKİ öznel uyku kalitesi ve uyku latansı bileşenleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulundu (p0,05). Çalışamadan elde edilen bulgular ışığında migrenli hastaların sağlıklı kontrollere kıyasla uyku bozukluğu, anksiyete bozukluğu ve kognitif bozukluğa daha sık maruz kaldığı ve migren tedavilerine bu komorbiditileri de kapsayan bütüncül yaklaşımlı tedavi seçenekleri eklemenin yararlı olacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of physical activity, sleep, anxiety and depression on cognitive functions in patients with migraine. A total of 44 (n=22 individuals with migraine diagnosis, n=22 healthy individuals) with similar demographic characteristics between the ages of 20-45 were included in the study. Migraine Disability Rating Scale (MIDAS) was to assess migraine severity in migraine patients and also physical activity, sleep, the level of anxiety-depression and cognitive functions were evaluated as International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-short form), Pittsburgh Sleep Questionnaire (PUKI), Hospital Anxiety Depression Scale (HAD), Paced Auditory Serial Addition Test (PASAT) and Stroop Test Basic Sciences Research Group (TBAG) Form, respectively. When the study findings were examined, a statistically significant difference was found between the PUKI scores, HAD scale anxiety scores and PASAT scores between the migraine and healthy groups (p0.05). Statistically significant correlation was found between MIDAS score of patients with migraine and PUKI subjective sleep quality and sleep latency components (p0.05). In the light of the findings obtained from the study, it has been shown that patients with migraine are more frequently exposed to sleep disorders, anxiety disorders and cognitive disorders compared to healthy controls, and it would be beneficial to add holistic approach treatment options, including these comorbidities, to migraine treatments.