Din görevlilerinin COVID-19 hastalığına ilişkin bilgi, farkındalık ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
Determination of knowledge, awareness and anxiety levels of religious officials regarding COVID-19 disease
- Tez No: 743887
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİA SUBAŞI BAYBUGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kesitsel tipteki bu çalışma din görevlilerinin Covid-19 hastalığına karşı bilgi, farkındalık ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Van ili 3 merkez ilçelerinde görev yapan 18-30 yaş arası toplam 139 din görevlisi oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeksizin çalışma 125 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin elde edilmesinde katılımcıların tanıtıcı özelliklerini içeren anket formu, üç alt boyutu olan Koronavirüs Farkındalık Ölçeği (KFÖ) ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov, bağımsız t testi, One Way ANOWA, Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Grup varyanslarının eşit olması durumunda ortalama puanlarının çoklu karşılaştırmasında Post-Hoc çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. KFÖ alt boyutları ve KAÖ arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada katılımcıların %64.08'i erkek, %78.4'sı 27-30 yaş grubunda, %56.8'i ön lisans mezunu, %77.6'sı evli ve %98.4'ü ailesiyle birlikte yaşamaktadır. KFÖ alt boyutları incelendiğinde Bulaşma Tedbiri Farkındalığı (BTF) puan ortalamasının 39.44±6.30, Güncel Gelişmeleri Takip Farkındalığı (GGTF) puan ortalamasının 15.88± 4.20, Hijyen Tedbirleri Farkındalığı (HTF) puan ortalamasının 14.28± 4.54 olduğu belirlenmiştir. KAÖ puan ortalamasının ise 2.37± 3.39 olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılan din görevlilerinin koronavirüs anksiyete düzeylerinin düşük olduğu ve bulaşma tedbiri, güncel gelişmeleri takip ve hijyen tedbirleri farkındalıklarının yüksek olduğu görülmüştür. KFÖ alt boyutlarının birbiri arasındaki ilişki incelendiğinde; BTF ile GGTF'nin güçlü düzeyde, BTF ile HTF ve GGTF ile HTF'nin orta düzeyde birlikte arttığı tespit edilmiştir. KFÖ alt boyutları ile KAÖ arasındaki ilişkinin incelenmesinde; BTF, GGTF ve HTF arttığında KAÖ'nin orta düzeyde azaldığı söylenebilir. Din görevlilerinin Covid-19 çalışmalarına ilişkin katkı ve katılımlarının sağlanması ve bu doğrultuda düzenlemelerinin yapılmasına ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional examine become carried out to decide the extent of knowhow, recognition and tension of spiritual officers in opposition to Covid-19 disorder. A general of 139 spiritual Dec from 18 to 30 years of age operating withinside the three relevant districts of Van province made up the universe of the examine. In the examine, the examine become carried out with one hundred twenty five humans with out going to pattern selection. Obtaining the information figuring out the traits of the members in a questionnaire that includes 3 sub size Coronavirus Awareness Scale (KFO) and Coronavirus Anxiety Scale (KAO) become used. In the evaluation of the information, Kolmogorov-Smirnov, impartial t-check, One Way ANOWA, Kruskal-Wallis H-check have been used. If the institution variances have been equal, Tukey check become used from Post-Hoc more than one assessment exams for more than one assessment of imply ratings. Pearson correlation evaluation become used to decide the connection among the KFO sub-dimensions and the Dec. In the examine, 64.08% of the members have been male, 78.4% have been withinside the age institution of 27-30, 56.8% have been partner diploma graduates, 77.6% have been married, and 98.4% have been dwelling with their families. When the KFO sub-dimensions have been tested, it become decided that the common rating of Awareness of the Transmission Measure (BTF) become 39.44±6.30, the common rating of Awareness of Following the Latest Developments (GGTF) become 15.88± 4.20, and the common rating of Awareness of Hygiene Measures (HTF) become 14.28± 4.54. The mean KAO score was found to be 2.37±3.39. It become located that the spiritual officers collaborating withinside the examine had low ranges of coronavirus tension and had a excessive recognition of the transmission measure, modern-day tendencies and hygiene measures. When the connection among the KFO sub-dimensions become tested, it become discovered that It was determined that BTF with GGTF increased together at a strong level, BTF with HTF and GGTF with HTF increased together at a moderate level. In the examination of the relationship between KFO subdimensions and KAO; It can be said that when BTF, GGTF and HTF increase, the KAO decreases moderately. Recommendations were made on making sure the contribution and vii participation of spiritual officers in Covid-19 research and making preparations on this direction.