Design a system for cheating detection in electronic examination
Elektronik muayenede hile tespiti için bir sistem tasarımı
- Tez No: 743886
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gelişmiş ve iyi bir eğitim sistemi, herhangi bir ülkenin ilerlemesinin bel kemiğidir. Sadece ülkenizde çok değerli öğrenciler bulundurarak ve onların yetenekleri ve çabaları ile ün kazanarak yüksek bir uluslararası itibar kazanabilirsiniz. Bunu başarmak için eğitim sisteminin hileli olması gerekir ki, değersiz öğrenciler hak etmedikleri yerleri almasınlar. Bu çalışmanın amacı, muayene odalarında göz hareketine dayalı olarak sahteciliği önleyecek bir sistem tasarlamaktır. Sistem olay yerinden insanları bulur ve ardından onları tanımlar ve tanır. Bir sonraki adım, öğrencinin dolandırıcılık içinde olup olmadığını incelemek için göz algılama ve göz hareketi izlemeden oluşur. Teknik, sınavların yapıldığı her yerde eğitim ve iş kuruluşlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
An advanced and the good education system is the backbone of any country's progress. Only by having very valuable students in your country and gaining notoriety for their talents and efforts will you be able to establish a high international reputation. In order to achieve this, an education system must be fraudulent, so that unworthy students do not get the places they do not deserve. The objective of this study is to design a system to avoid fraud on the basis of eye movement in examination rooms. The system finds people from the scene and then identifies and recognizes them. The following step consists of eye detection and eye movement monitoring to examine the student or not in the fraud. The technique is widely used in educational and business establishments, wherever examinations have been carried out.