Yenilebilir enerji sistemleri
Renewable energy systems
  1. Tez No: 743904
  2. Yazar: İSMAİL METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ AĞIRALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Energy, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Enerji kavramı günümüz dünyasında ülkelerin güç dengeleri açısından çok daha önemli bir hale gelmektedir. Enerji arz güvenliği kavramı sıkça konuşulan ve üzerinde strateji geliştirme ihtiyacı olan ülke politikalarından bir tanesi konumundadır. Dünyanın ana enerji kaynağı fosil yakıtlar olup yakın bir geleceğe kadar da yine fosil kaynakların en önemli kaynak olacağı gerçeği de ortadadır. Bununla birlikte ülkelerin arayışları, teknolojinin gelişimi ve insanoğlunun çabaları ile yenilenebilir enerjinin kullanımı noktasında birçok ilerleme ve gelişme sağlanmıştır. Bu ilerleme özellikle 1980'li yıllardaki Dünya genelinde yaşanan petrol krizinin tetiklemesi ve yeni alternatif arayışlarının sonucudur. Ülkeler sonsuz olarak nitelenen yenilenebilir (sürekliliği olan) kaynakları kullanmada ve üzerine çalışmalar yaparak fayda maliyet oranlarını artırmada gün geçtikçe daha fazla yatırım yapmaya başlamışlardır. Bu bağlamda, çalışmanın ilk bölümünde enerji kavramı açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde yenilenebilir enerji kaynaklarına yer verilmiş, Türkiye'de ve dünyada yenilenebilir enerji kavramı ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye'deki güneş enerjisi potansiyeli incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of energy is becoming more important in today's world in terms of the power balance of countries. The concept of energy supply security is one of the country's policies that are frequently talked about and need to develop a strategy. The world's main energy source is fossil fuels, and it is obvious that fossil fuels will be the most important source until the near future. However, with the pursuit of countries, the development of technology and the efforts of human beings, many advances and developments have been made in the use of renewable energy. This progress is the result of the oil crisis in the world in the 1980s and the search for new alternatives. Countries have started to invest more and more in using renewable (continuous) resources, which are characterized as endless, and increasing their cost-benefit ratios by working on them. In this context, the concept of energy is explained in the first part of the study. In the second part of the study, renewable energy sources are included and the concept of renewable energy in Turkey and in the world is discussed. In the last part of the study, the solar energy potential in Turkey was examined.