Serebral palsili çocuklarda farklı eğimlerde uygulanan yürüyüş egzersizlerinin kuvvet, denge ve yürüyüş parametrelerine etkisi
The effect of walking exercises applied in different slopes on strength, balance and walking parameters in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 743903
  2. Yazar: MUSTAFA HAPAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA RAMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı geleneksel fizyoterapi uygulamalarına ek olarak farklı eğimlerde yürüyüş bandında yürüyüş egzersizi uygulanan hemiparetik ve diparetik Serebral Palsili çocuklarda, bu egzersizin eğim tipinin kuvvet, denge ve yürüyüş parametreleri üzerine kısa dönem etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya Denizli Ege Deva Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde fizyoterapi gören 42 olgu dahil edildi. Olguların rampa aşağı, rampa yukarı ve yere paralel gruplarına randomizasyonu yapıldı. Çalışma 42 olguyla tamamlandı. Olgular çalışmanın başlangıcında Powertrak II Hand-Held Dinamometre, Fonksiyonel Uzanma Testi, Spatio-Temporal Yürüme Analizi Cihazı (LEGSys™) ile değerlendirildi. Ardından gruplara yürüyüş bandında +%8, -%8 ve 0 eğimle haftada 2 gün, günde 30'ar dakika, 8 hafta boyunca yürüyüş egzersizi yaptırıldı. Egzersiz sürecinin sonunda olgular tekrar değerlendirildi. Tüm eğim tiplerinde denge anlamlı derecede gelişmiş, etkilenen taraftaki kuvvet artışı rampa yukarı grubunda diğer gruplara göre anlamlı derecede gelişmiş, yere paralel ve rampa aşağı gruplarında yürüyüş simetrisi rampa yukarı grubuna göre anlamlı derecede gelişmiştir. Yürüyüşün, mesafe ve hız karakteristiklerinde hiçbir grupta anlamlı gelişme görülmemiştir. Yürüyüş bandı egzersizinin tüm eğim tiplerinde kalça ve ayak bileği eklem hareket açıklıkları anlamlı derecede artarken, diz eklem hareket açıklığı rampa aşağı ve yere paralel gruplarında anlamlı derecede daha fazladır. Bu çalışmadan gelde edilen sonuçlar, hemiparetik ve diparetik Serebral Palsili çocuklarda, kuvvet, denge ve yürüyüşü geliştirmek amacıyla yürüyüş bandı egzersizinin geleneksel terapiye ek kullanılabileceğini ve rampa aşağı yürüyüşün egzersiz programlarına eklenebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the short-term effects of the incline type of this exercise on strength, balance and gait parameters in children with hemiparetic and diparetic Cerebral Palsy, who are applied walking exercise on a treadmill at different slopes in addition to traditional physiotherapy applications. Forty-two patients who received physiotherapy at Denizli Ege Deva Special Education and Rehabilitation Center were included in the study. The cases were randomized into groups of ramp-down, ramp-up, and parallel to the ground. The study was completed with 42 cases. The subjects were evaluated with the Powertrak II Hand-Held Dynamometer, Functional Reach Test, Spatio-Temporal Gait Analysis Device (LEGSys™) at the beginning of the study. Then, the groups were given walking exercise on the treadmill with +8%, -8% and 0 incline, 30 minutes a day, twice a week, for 8 weeks. At the end of the exercise process, the cases were re-evaluated. Balance improved significantly in all slope types, strength increase on the affected side was significantly improved in the ramp-up group compared to the other groups, and gait symmetry in the parallel to the ground and ramp-down groups improved significantly compared to the ramp-up group. No significant improvement was observed in any group in the distance and speed characteristics of gait. While hip and ankle ranges of motion were significantly increased in all incline types of treadmill exercise, knee range of motion was significantly greater in ramp-down and parallel to the ground groups. The results of this study show that treadmill exercise can be used in addition to traditional therapy and can be added to ramp-down walking exercise programs in order to improve strength, balance and gait in children with hemiparetic and diparetic Cerebral Palsy.