Acil servise başvuran yaşlı hastalarda kırılganlık ve ağrı düzeyinin incelenmesi
Examination of vulnerability and pain level in elderly patients applying to emergency department
  1. Tez No: 743912
  2. Yazar: CEBRAİL ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, acil servise başvuran yaşlı hastaların kırılganlık ve ağrı düzeyinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki araştırmanın evrenini İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinin acil servis bölümüne başvuran yaşlı hastalar, örneklemini ise Şubat-Nisan 2022 tarihleri arasında başvuran en az 65 yaş ve üstü, okuma yazma bilen, bilinci açık, en az 3 aydır ağrı yaşayan, çalışmaya katılmaya gönüllü 104 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri,“Hasta Tanıtıcı Formu”,“Edmonton Kırılganlık Ölçeği”ve“Geriatrik Hastalarda Ağrı Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik ve ortalama hesaplamaları, Kolmogorow-Smirnov testi, pearson korelasyon analizi, One-Way ANOVA testi, Mann Whitney U-Testi, Kruskal Wallis Testi, Anova testi ve t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the fragility and pain level of elderly patients who applied to the emergency department. The population of the descriptive and cross-sectional study was elderly patients who applied to the emergency department of a training and research hospital in the Anatolian side of Istanbul, and the sample was at least 65 years old, literate, conscious, at least 3 months old, who applied between February and April 2022. consisted of 104 patients who experienced pain and volunteered to participate in the study. Research data were collected with the“Patient Descriptive Form”,“Edmonton Vulnerability Scale”and“Pain Scale in Geriatric Patients”. In the evaluation of the data, number-percentage and mean calculations, Kolmogorov-Smirnov test, Pearson correlation analysis, One-Way ANOVA test, Mann Whitney U-test, Kruskal Wallis Test, Anova test and t-test were used.