Çocuk hemşirelerinin iş yerinde sözel şiddet deneyimleri ve başetme biçimlerinin Roy'un adaptasyon modeli kapsamında incelenmesi
An investigation of pediatric nurses' experiences of verbal violence in the workplace and their coping styles in the scope of Roy's adaptation model
  1. Tez No: 743917
  2. Yazar: SENA AYRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çocuk hemşireleri, mesleki sorumlulukları gereği insanlarla sürekli iletişim halinde olup sözel şiddetle sıklıkla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu araştırmada, çocuk hemşirelerinin çalışma ortamında sözel şiddete uğrama durumu, nedenleri, uygulayıcıları, şiddet olaylarına karşı yanıtlarının Roy'un Adaptasyon Modeli çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Hemşirelerin şiddet deneyimleri ve yanıtlarının önemi hakkında bilgilenmesi ve farkındalık kazanmasının şiddet olaylarını azaltmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Araştırmanın örneklemini 18 yaş üzeri son 3 aydır çocuk hemşiresi olarak görev yapan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hemşireler oluşturdu. Veri toplamada literatür doğrultusunda oluşturulan Bilgi Formu kullanıldı; çevrimiçi anket uygulaması yöntemiyle veriler toplandı. İstatiksel analizde, tanımlayıcı istatistikler (frekans, yüzdelik dağılım, standart sapma, minimum-maksimum değerler), karşılaştırma ve ilişki arama testleri uygulandı. Katılımcıların büyük çoğunluğunun (%89,9) son 6 ay içerisinde sözel şiddete maruz kaldığı, sözel şiddete uğrayanların %86,4'ünün hasta yakınının sözel şiddetine uğradığı ve en sık bağırma /%74,4) şeklinde olduğu görüldü. Çoğunlukla hastadan tetkik için numune alırken (%58,4) sözel şiddete maruz kalındığı ifade edildi. Sözel şiddete uğrayan katılımcıların yanıt verirken %79,8 oranında kognatör alt sistemlerini kullandıkları belirlenmiştir. Hemşirelerin çoğunun (%70) sözel şiddete uğrama sonrası pasif baş etme biçimi geliştirerek uyum sağlamada problem yaşadıkları görülmüştür Hemşirelerin mesleki motivasyonlarını kaybetmemesi ve güvenli çalışma ortamı sağlanması açısından, sözel şiddete yönelik incelemelerin önemli olduğuna inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite its nature, pediatric nursing is an occupation which requires having communications all the time and for that reason it is open to verbal abuse. The main purpose of this research is investigating the nature and experiences of verbal abuse against pediatric nurses in their workplaces and their responses toward verbal abuse in framework of Roy's Adaptation Model. It is considered that this research may be helpful descreasing the number of abusive situations by providing awareness and knowledge about the importency of nurse's response on violence The sample of this research consisted of nurses aged above 18 and working as a pediatric nurse at least for 3 months. The data was collected online survey with an information form which was designed by researcher by using literature. While the data was evaluating, descriptive statistic (frequency, percentages, standart deviation, minimum and maximum values) and relationship comparison tests were applied. In the results, it is seen that the majority of participations (%89,9) subjected to verbal abuse, %86,4 of these nurses were abused by the patient's relatives and the most common way of verbal abuse was“shouting”(%74,4). Most of the participations (%58,4) claimed that they abused verbally while they were getting samples for laboratory tests. The participations who abused verbally, mostly (%79,8) used their cognator system after the incident. It is believed that, studies about verbal abuse is essential. In conclusion, it is though that not only does nurse education has a significant role, but it also important to educating the society.