'Ben ve biz' mi, 'Biz ve onlar' mı, yoksa 'Biz ve daha niceleri' mi?: Farklı mülteci girişimci grupların Suriyeli mülteci girişimcilere bakış açılarını anlamaya yönelik bir araştırma
'Me and us'?, 'Me/us and them'? or 'Me/us and many others'?: Aresearch on attributes of other refugee entrepreneurs about Syrian refugee entrepreneurs
  1. Tez No: 743916
  2. Yazar: MERT TEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET E. ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmada, Türkiye'de ekonomik anlamda faaliyette bulunan Suriyeli girişimcilere, farklı ülkelerden gelen ve yine İstanbul'un Esenyurt ve Zeytinburnu ilçelerinde ekonomik faaliyette bulunan mülteci girişimcilerin nasıl yaklaştığını anlamaya çalışmak ve bu yaklaşım tarzlarının nedenlerini anlamak amaçlanmıştır. Çalışmada kolayda ve kartopu örnekleme yöntemlerinden yararlanılmıştır. Bu kapsamda İstanbul Zeytinburnu ve Esenyurt ilçelerinde faaliyette bulunan ve Suriye dışında farklı etnik kökene sahip 10 mülteci girişimciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın kalitesini artırmak adına geçerlilik ve güvenilirlik taktiklerinden yararlanmak önem arz edeceği için çalışmanın içerik geçerliliğini sağlamak adına zengin bir yazın taramasından faydalanılmıştır. İlaveten,“çeşitlendirme (triangulation)”yönteminden yararlanılmıştır. Çalışmanın bulguları incelendiğinde; katılımcılara farklı kültürlerin bir arada çalışmasına nasıl yaklaştıklarına dair bir soru sorulmuştur ve katılımcıların ekseriyetle bu soruya müspet yanıt verdikleri görülmüştür. Öte yandan, aynı soru Suriyeli girişimciler özelinde sorulduğunda ise katılımcıların daha kararsız bir tavır sergiledikleri, bir önceki soruda görülen yekpare tutumun daha parçalı hale geldiği görülmektedir. Çalışma farklı mülteci gruplarının bir diğer gruba bakış açılarını anlamaya yönelik gerçekleştirdiği çabadan dolayı önceki çalışmalardan farklılaşmaktadır. Çalışmada mülteci girişimcilerin spesifik bir başka mülteci gruba ilişkin genel ve ekonomik bakış açıları da anlaşılmaya çalışılmıştır. Bundan sonraki çalışmalarda, bir arada çalışan farklı mülteci gruplarının temsilcileri bulunarak, bu noktada bazı araştırma soruları üretilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to try to understand how refugee entrepreneurs from different countries, who are active in economic activities in Turkey, and who are engaged in economic activities in Istanbul's Esenyurt and Zeytinburnu districts, approach and understand the reasons for these approaches. Convenience and snowball sampling methods were used in the study. In this context, semi-structured interviews were conducted with 10 refugee entrepreneurs of different ethnic origins except for Syria, operating in Istanbul Zeytinburnu and Esenyurt districts. Since it will be important to use validity and reliability tactics in order to increase the quality of the research, a rich literature review was used to ensure the content validity of the study. In addition, the“triangulation”method was used. When the findings of the study are examined; The participants were asked a question about how they approached the working of different cultures together, and it was seen that the participants mostly gave a positive answer to this question. On the other hand, when the same question is asked about Syrian entrepreneurs, it is seen that the participants exhibit a more indecisive attitude and the monolithic attitude seen in the previous question becomes more fragmented. The study differs from previous studies due to its effort to understand the perspectives of different refugee groups on another group. In the study, it has been tried to understand the general and economic perspectives of refugee entrepreneurs regarding another specific refugee group. In future studies, some research questions can be produced at this point by finding representatives of different refugee groups working together.