Water distribution network analysis of Kızılağac, Mugla
Kızılağaç, Muğla su dağıtım şebekesi analizi
  1. Tez No: 743923
  2. Yazar: DOĞAN CAN UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSAN GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Su, dünyadaki tüm canlıların en temel ihtiyaçlarından biridir. Bu nedenle, sürekli artan nüfusun su ihtiyacını karşılamak için, tasarlanan boru şebekesi aracılığıyla yeterli basınç ve uygun hızda suyun kullanıcılara ulaştırılması gerekmektedir. Bir su dağıtım sisteminin tasarımında en önemli faktör basınçtır. Sistemin basıncı yüksekse düşürülmesi, negatif basınç durumları varsa da bunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Kızılağaç bölgesinin hidrolik model analizi Epanet modeli kullanılarak yapılmıştır. Epanet, basınçlı boru ağlarında hidrolik ve su kalitesi davranışının uzun süreli simülasyonunu sağlayan bir bilgisayar programıdır. Bu tez çalışması kapsamında yapılan analizler neticesinde, bölgedeki sistemin borularında; çap değişiklikleri, pompa ve gerektiği yerlerde basınç kırıcı vanalar kullanılmış olup, sistemin daha verimli çalışması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Water is one of the most basic needs of all alives on earth. For this reason, to meet the water needs of the ever-increasing population, it is necessary to deliver water to the users with sufficient pressure and appropriate velocity through the designed pipe network. The most crucial factor in the design of a water distribution system is pressure. If the pressure of the system is high, it should be reduced, and if there are negative pressure situations, it should be checked. In this study, the hydraulic model analysis of the Kızılağaç region was carried out using the Epanet model. Epanet is a computer program that provides long-term simulation of hydraulic and water quality behaviour in pressure pipe networks. As a result of the analyzes made within the content of this thesis, in the pipes of the system in the region; diameter changes, pump and pressure breaker valves were made, and it was aimed to ensure more efficient operation and sustainability of the system.