Modeling and investigation of fault ride through capability of variable speed wind turbines
Değişken hızlı rüzgar türbinlerinin modellenmesi ve arıza sonrası sisteme katkı yeteneklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 268247
  2. Yazar: ERKAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NEZİH GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Son yıllarda rüzgar enerjisi sistemlerindeki teknolojik gelişmeler ve devlet destekleri,rüzgar enerjisinin elektrik şebekesindeki payını artırmaktadır. Bu artan paysonucunda, sistem kararlılığını artırmak için, oluşan arızalarda rüzgar türbinlerininsisteme bağlı kalması bir zorunluluk haline gelmiştir. Ayrıca, bu artan pay sebebiylesistem operatörleri, şebeke yönetmeliklerini tekrar gözden geçirmek zorundakalmışlardır. Bu tez, rüzgar türbinlerinin elektrik şebekesine entegrasyonuçalışmalarına katkı sağlamak için değişken hızlı rüzgar türbinlerinin modellenmesinive arıza sonrası sisteme destek verme yeteneklerini inceler.Bu çalışmada ilk olarak farklı tipte değişken hızlı rüzgar türbinlerinin detaylımodellemesi anlatılmıştır. Daha sonrasında, rüzgar sistemlerinin şebekeye bağlantısıiçin gerekli şebeke yönetmeliklerinin aktif/reaktif güç desteği, arıza sonrası sistemedestek verme yetenekleri gibi önemli kısımları incelenmiştir. Rüzgar türbinlerininarıza sonrası destek verme yeteneklerinin incelenmesi bu tezin ana konusudur. Buproblemin farklı tipteki rüzgar türbinlerinde hangi metotlarla çözümlendiği detaylıbir biçimde anlatılmıştır. Bunun yanında, çift beslemeli asenkron jeneratörler ve sabitmıknatıslı senkron jeneratörlerin kullanıldığı rüzgar türbin modelleri, bir güç sistemianaliz programı olan PSCAD/EMTDC kullanılarak oluşturulmuştur. Oluşturulanbu modellerde yapılan simülasyon sonuçları kullanılarak rüzgar türbinlerinin arızasonrası sisteme katkıları, sistemin hata anındaki tepkileri incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological improvements on wind energy systems with governmental supportshave increased the penetration level of wind power into the grid in recent years. Thehigh level of penetration forces the wind turbines stay connected to the grid duringthe disturbances in order to enhance system stability. Moreover, power systemoperators must revise their grid codes in parallel with these developments. This workis devoted to the modeling of variable speed wind turbines and the investigation offault ride trough capability of the wind turbines for grid integration studies.In the thesis, detailed models of different variable speed wind turbines will bepresented. Requirements of grid codes for wind power integration will also bediscussed regarding active power control, reactive power control and fault ridethrough (FRT) capability. Investigation of the wind turbine FRT capability is themain focus of this thesis. Methods to overcome this problem for different types ofwind turbines will be also explained in detail. Models of grid-connected windturbines with doubly-fed induction generator and permanent magnet synchronousgenerator are implemented in the dedicated power system analysis toolPSCAD/EMTDC. With these models and computer simulations, FRT capabilities ofvariable speed wind turbines have been studied and benchmarked and the influenceson the grid during the faults are discussed.