Heykel sanatında çizgisel formların kullanımı ve birim tekrarı üzerinden incelenmesi
- Tez No: 743996
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY ŞAHİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Heykel sanatında çizgisel formların birim tekrarı üzerinden incelendiği bu tez çalışmasında çizgiselliği tercih eden sanatçıların birim tekrarını kullanarak heykel sanatına kattığı sanatsal anlatım dili üzerindeki etkisine vurgu yapılmıştır. Farklı anlayışlarda ve farklı söylemlere sahip sanatçılara ait eserlerin birim tekrarı tekniği ve çizgisel form tercihleri paydasında bir araya getirerek, plastik değerlerine yapılan katkısı ve tekniğin kavrama olan katkısı araştırılmıştır. Birinci bölümde çizginin tanımı ve kullanım şekillerinin psikolojik etkileri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde tekrar konusunun tanımı, türlerinin anlatımı ve sanatçıların birim tekrar ile ürettikleri eserlerine nasıl yansıttıklarına dair incelemeler yapılmıştır. Üçüncü bölümde farklı anlayışlara sahip sanatçıların çizgisel formları tekrar ederek ürettikleri eserleri ön planda değerlendirerek, bu formların tekrarı; sanatçının söylemine olan plastik katkısına mercek tutulmuştur. Sanatçıların çalışmalarından sonra çizgiyi ve çizgisel formların kendi çalışmalarımdaki kullanım şekillerine yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, in which linear forms in the art of sculpture are examined through unit repetition, the effect of artists who prefer linearity on the artistic expression language which they brought to the art of sculpture by using unit repetition is emphasized. The contribution and effects to plastic values of the works of artists with different perspectives and different discourses have been investigated by bringing them together under the common ground of the unit repetition technique and linear form preferences. In the first chapter, the definition of line and the psychological effects of its appliance styles are emphasized. In the second part, the definition of the subject of repetition, the expression of its genres and how the artists reflect it on the works they produce with unit repetition are examined. In the third part, by evaluating the works produced by artists with different perspectives on repeating linear forms, the contribution of these forms and repetition to the discourse of the artist in the context of plastic value was scrutinized.