20. yy. heykel sanatında 'hareket' olgusu
20th century sculpture 'movement' case
- Tez No: 304370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYLA AKSUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
``20.Yüzyıl Heykel Sanatında `hareket' Olgusu? isimli bu Eser-Metni, kişisel çalışmalarımın yanı sıra heykelde hareket etkisi veren faktörlerin araştırılmasını kapsamaktadır. Çalışmanın ?Giriş? bölümünde, amaç, kapsam ve yöntemin açıklaması yer almaktadır. 2.Bölümde, heykel sanatında hareket etkisi veren faktörler çeşitli yönleriyle incelenmiştir. 3. Bölümde, 20. Yüzyıl öncesi, eski uygarlık ve çağlara ait heykel örneklerinde hareket etkisi yaratan ögeler incelenmiştir. Bu Bölümün iç başlıklarından anlaşılacağı gibi, hareket ögesinin temsilin durumuna göre farklı stilizasyonlarla nasıl ele alındığı araştırılmıştır . Örnek verilen heykellerde, süreç etkisi, ritmik ve çizgisel dizi kompozisyonların tasarlanması, ışık-gölge faktörü, negatif-pozitif kütle ve yüzeylerde farklı dokuların kullanımı ile yaratılmak istenen hareket etkisi irdelenmiştir. 4. Bölümde, Modernizm sürecinde, 19. yüzyıl sonundan itibaren değişen dünya koşullarında, peş peşe doğan sanat akımları çerçevesinde hareketin kendisinin heykel sanatının biçim , anlam ve içerik konularından biri haline gelmesi incelenmiştir. 5. Bölümde, ?Heykelde An'ı Yakalamak? başlığı altında, öncelikle çalışmaya esin kaynağı olan Camille Claudel'in hareketi eserlerine anlık duyumlarıyla nasıl yansıttığı irdelenmiş ve çeşitli sanatçıların farklı yaklaşımları örneklerle açıklanmıştır. 6. Bölümde , konuya kişisel çalışmalarda nasıl yaklaşıldığını açıklanmıştır. Çalışma ?Sonuç? bölümü ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This text named ?The Concept of the Movement in the 20th Century Art of the Sculpture? includes research about the factors that give movement effect to sculpture besides my personal work. The purpose, the content and the method take place in the introduction section of the study. In the 2nd section, the factors that give the effect of movement in the art of sculpture are analysed by various dimensions. In the 3rd section, the elements that create the effect of movement in the examples of sculptures belonging to ancient civilizations and ages before the 20th century are analysed. As it can be understood from the inner headings of this section, how the element of movement is dealt with different stylizations according to condition of representation searched. In the given sculpture examples, aiming to create the effect of movement by using the effect of process, designing the rhythmic and linear series compositions ,the factors of light and shadow, negative-positive masses and using different textures on planes are explicated. In the 4th section, Modernism period, the movement itself becoming one of the subjects of form, meaning and concept in the frame of art movements born one after the other in the changing world conditions from the late 19th century are analysed. In the 5th section , before all else, under the heading of `` Catching the Moment in Sculpture?? , how the source of inspiration of the study ,Camile Claudel?s reflecting momentary sensation movement to her work is explicated and different approaches of various artists are explained by examples. In the 6th section, how it is approached to the subject by personal works is explained. The study is completed by the conclusion section.