İkinci Dünya Savaşı'nda Türk-Yunan ilişkileri
Turkish-Greek relations in the Second World War
  1. Tez No: 744032
  2. Yazar: UMUT FAYİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZİHE SELCEN KORKMAZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu araştırmada Türk ve Yunan ilişkileri İkinci Dünya Savaşı döneminde incelenmiştir. Bununla birlikte iki devletin ilişkileri tarihi açıyla incelenmiş ve konuya giriş yapılmıştır. Yunanistan Devletinin, Osmanlı Devletinden isyan ederek kurulduğu, yine Yunanistan'ın büyük devletlerin desteğini alarak Osmanlı Devleti'ne karşı sınırlarını genişletmesiyle devam eden süreçte, son olarak da Küçük Asya Faciasıyla beraber Anadolu'daki Türklüğü bitirme düşüncelerinin Türk Kurtuluş Savaşı ile sona ermesi de olay örgüsü olarak konunun içeriğine eklenmiştir. İkinci Dünya Savaşı'nda ki genel durum ile Türkiye ve Yunanistan'ın dönemsel ilişkileri de yine konu bütünlüğünü bozmadan verilmiştir. Yunanistan'ın İkinci Dünya Savaşı'nda Türkiye ile aynı amacı güttüğü ancak bunu başaramadığını görmekteyiz. Türk diplomatlarının Mihver ve Müttefik Devletleri kendisine düşman etmeden, böylesine zorlu bir ortamda yaptığı ustalık gerektiren siyasi manevralar, Türkiye Cumhuriyeti Devletini büyük bir yıkımın eşiğinden döndürmüştür. İkinci Dünya Savaşı öncesi Türkiye ve Yunanistan birçok devletin hedefindeki Balkan coğrafyasında savunmanın güçlenmesi ve komşular arasında güvenin arttırılması adına yanlarına Romanya ve Yugoslavya'yı da alarak birlikte hareket etmiş sonuç olarak Balkan Antantını imzalamıştır. Bu süreçte Balkan Antantına taraf devletler arasında birçok anlaşma imzalanmış, iş birliği artmıştır. Türkiye, Yunanistan ile ilişkilerini güçlendirirken bölgesel ve küresel olarak da barış yanlısı bir tutum takınarak Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' sözleriyle belirlediği dış politikadan vazgeçmeden aynı prensipte adım atmıştır. İşgal yıllarında Yunanistan'da daralan ekonomi, Türkiye'de üretimde yaşanan aksaklık ve problemlere rağmen işgal yılları boyunca Türkiye, Yunan halkına destek vermiş ve birçok Yunan'ın hayatını kaybetmesini engellemiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, Turkish and Greek relations were examined during the Second World War. However, the relations of the two states have been examined from a historical point of view and an introduction to the subject has been made. It was founded by the Ottoman Empire from rebel of the Greek state, again with the support of the Great State of Greece, in the process of expanding the boundaries against the Ottoman state, finally finishing the thought of the Turks in Anatolia, Asia Minor with the disaster of the war of independence at the end with the contents of the subject as was added to the plot. The general situation in the Second World War and the periodic relations of Turkey and Greece are also given without disturbing the integrity of the subject. We see that Greece aimed at the same goal as Turkey in the Second World War, but failed to achieve it. The skillful political maneuvers carried out by Turkish diplomats in such a difficult environment, without antagonizing the Axis and Allied States, have brought the State of the Republic of Turkey back from the brink of great destruction. Before the Second World War, Turkey and Greece acted together, taking Romania and Yugoslavia with them in order to strengthen defense in the Balkan geography, which is the goal of many states, and to increase trust between neighbors, and as a result, signed the Balkan Decoy. During this process, many agreements were signed between the states parties to the Balkan Decoy and cooperation increased. While strengthening its relations with Greece, Turkey has taken steps on the same principle without abandoning the foreign policy determined by Mustafa Kemal Ataturk's words 'Peace at Home, Peace in the World' by adopting a pro-peace attitude regionally and globally. Despite the shrinking economy in Greece during the occupation years, disruptions and problems in production in Turkey, Turkey supported the Greek people during the occupation years and prevented many Greeks from losing their lives.