Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı askeri bandoların bulundukları bölgelere kültürel ve eğitsel yönden katkılarının incelenmesi
Review of the cultural and educational contributions of the military bands of the Turkish Naval Forces Command for the regions where they are deployed
  1. Tez No: 744041
  2. Yazar: SAYIT GÜLSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bilimin her geçen gün daha da geliştiği günümüzde, bilimsel araştırmalarda buna paralel olarak gün geçtikçe yeni gelişmelerle değişmekte, gelişmekte ve çoğalmaktadır. Bu bilimsel ilerleyişin yanında teknolojik ilerlemeler de durmadan devam etmekte, bilimsel araştırmalar da bu değişime ve gelişime ayak uydurmaktadır. Bu doğrultuda sosyal ve beşerî bilimlerde yapılan yeni araştırmalar bilimde pek çok yeni yaklaşımlara ışık tutmakta ve yol göstermektedir. Bu araştırma, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı askeri bandoların bulundukları bölgelere kültürel ve eğitsel yönden katkılarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda temeli Tuğ geleneğine dayanan askeri bandoların daha geniş kapsamda incelenebilmesi için, Tuğ, Mehter ve Muzika-i Hümayun'dan günümüze uzanan süreçteki tarihsel gelişimi araştırılmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Bando Komutanlıklarının kuruluşundan günümüze kronolojik ve tarihsel aşamaları, ilgili bandoların bağlı bulundukları bölgelere kültürel ve eğitsel katkıları belirlenmeye çalışılmıştır. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı askeri bandoların 2016-2021 yılları arasında bulundukları bölgelerde gerek sadece bando olarak gerekse resmi ve sivil toplum kuruluşları ile gerçekleştirdikleri ortaklaşa kültürel ve eğitsel tören, konser ve etkinlikler incelenmiş ve bandoların hem kültürel açıdan hem de eğitsel açıdan bulundukları bölge ve çevrelerine katkıları ortaya çıkarılmıştır. Araştırma verilerinden elde edilen sonuçlar doğrultusunda Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı askeri bandoların yapılandıkları çevreye kültürel ve eğitsel anlamda birçok pozitif etki sağladığı, resmi ve sivil toplum kuruluşları ile ortak birçok etkinlikler gerçekleştirdikleri, bu etkinlikler yoluyla milli ve manevi açıdan toplumsal gelişime ve değişime pozitif yönden katkı sağladıkları ve kültürel gelişimde etkin rol oynadıkları sonuçları elde edilmiştir. Bu sonuçlara bağlı olarak Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı askeri bandoların eğitim kurumları ile dayanışma içerisinde önemli görevler üstlenebileceği ve ülkemiz genelinde askeri bando müziğinden daha çok yararlanılabilme doğrultusunda geliştirilen önerilerle, bu alanda yapılabilecek diğer çalışmalara ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world where science has been developing day by day, scientific research is also changing, developing and growing day by day with new developments in parallel with this. In addition to this scientific progress, technological advances continue without stopping and scientific research keeps up with this change and development. In this direction, new researches in social and human sciences provide an insight for many new approaches in science and guide these. This research was made in order to present the cultural and educational contributions of the military bands of the Turkish Naval Forces Command to the regions where they are located. In this direction, to research the military bands which are based on the Tug tradition in a wider context, their historical development from the Tug, Mehter and Muzika-i Humayun to the present day has been tried to be investigated. In addition to this, the chronological and historical stages of the Turkish Naval Forces Military Band Commands from their establishment to the present, and the cultural and educational contributions of the relevant bands to the regions they are affiliated with have been tried to be defined. The cultural and educational ceremonies, concerts and activities performed by the military bands affiliated to the Turkish Naval Forces Command in their respective regions between 2016-2021, both only as a band and jointly with official and non-governmental organizations, were examined and both cultural and educational contributions of the bands to their regions were revealed. In line with the results obtained from the research data, it is concluded that the military bands affiliated to the Turkish Naval Forces Command have many positive cultural and educational effects on the environment in which they are structured. They carry out many activities in cooperation with official and non-governmental organizations, they contribute positively to social development and change in national and spiritual terms through these activities and play an active role in cultural development. Depending on these results, the ability of military bands affiliated to the Turkish Naval Forces Command to undertake important tasks in solidarity with educational institutions, suggestions developed in order to benefit more from military band music throughout our country and other studies that can be done in this field are some of the topics that has been tried to shed light on.