Dijitalleşmeyle değişen spor kültürünün yansımaları: Spor haberciliği ve e-spor gazeteciliği
Reflections of sports culture changing with digitalization: Sports journalism and e-sports journalism
- Tez No: 744042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHANIM KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme her alanı etkilediği gibi sporu ve spor gazeteciliğini de etkilemiştir. İnsanların hoş vakit geçirmeleri ve eğlendirici faaliyet üzerine tasarlanan bilgisayar oyunları, yakın zamanda bu amacının dışına çıkarak insanlar arasında bir yarışma aracına dönüşmüş, dijital oyunların rekabetinin başladığı anda e-spor olarak tanımlanan yeni bir spor dalı ortaya çıkmıştır. Sporun dijitalleşmesiyle beraber geleneksel anlamda yapılan spor gazeteciliği de dönüşüme uğramıştır. E-spor; dijital oluşu, organizasyon yapısı ve ekonomik boyutu gibi paydaşlarının yanı sıra kendi dilinde ve kendi ekseninde yeni bir medya oluşturmuştur. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de e-spor gazeteciliği yapan gazetecilerin görüşleri doğrultusunda e-spor gazeteciliğinin mevcut durumu ve özelliklerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda, e-spor haberciliği sektöründen çeşitli haber sitelerinden seçilen 9 e-spor gazetecisiyle nitel araştırma tekniklerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak e-posta üzerinden gönderilen sorularla görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi yapılarak yorumlanmıştır. Çalışma, dijitalleşmenin hem sporu hem de spor gazeteciliğini dönüşüme uğratarak kendine has özellikleriyle yeni bir gazetecilik şekli olan e-spor gazeteciliğinin ortaya çıkışını ve mevcut haliyle yapıldığını ortaya koymuştur. E-spor gazeteciliğinin özelliklerinin ortaya konduğu çalışma, bu alanda atılması gereken adımlar açısından önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological developments and digitalization have affected every field as well as sports and sports journalism. Computer games, designed for people to have a good time and having fun, have recently gone beyond this purpose and turned into a means of competition among people, and a new sports branch, which is defined as e-sports, has emerged as soon as the competition of digital games begins. Along with the digitalization of sports, traditional sports journalism has also undergone a transformation. e-sports; In addition to its stakeholders such as its digital nature, organizational structure and economic dimension, it has created a new media in its own language and on its own axis. The aim of this research is to reveal the current situation and characteristics of e-sports journalism in line with the opinions of journalists working in e-sports journalism in Turkey. In this context, interviews were conducted with 9 e-sports journalists selected from various news sites in the e-sports journalism sector, using the semi-structured interview technique, one of the qualitative research techniques, with questions sent via e-mail. The data obtained from the interviews were interpreted by making content analysis. The study revealed the emergence of e-sports journalism, which is a new form of journalism with its unique features, by transforming both sports and sports journalism, and it is done in its current form. The study, in which the features of e-sports journalism are revealed, provides important information in terms of the steps to be taken in this field.