COVİD-19 pandemisi sürecinde aktif çalışan sağlık personellerinin iş yaşam kalitesinin tükenmişlik sendromuna etkisinin adli bilimler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of work life quality of actively working health personnel on burnout syndrome in terms of forensic sciences during the COVİD-19 pandemic process
- Tez No: 744049
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUCAHİT ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Temel yapı taşı insan emeğinden oluşan sağlık kurumlarında; çalışanların iş yaşam kalitelerinin yüksek olması, memnuniyetlerini dolayısı ile motivasyonlarını ve kuruma bağlılıklarını artırırken, tükenmişlik düzeylerinin de düşük seyretmesine katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, COVİD-19 pandemisi sürecinde aktif çalışan sağlık personellerinin iş yaşam kalitesi algılarının, tükenmişlik düzeylerine etkisinin adli bilimler açısından değerlendirilmesidir. Materyal ve metot: Araştırma keşifsel ve tanımlayıcı araştırma niteliğindedir. Araştırmada Aba 'dan uyarlanan“İş Yaşam Kalitesi ”Ölçeği“ (70) ile Maslach ve Jackson tarafından geliştirilen, Ergin tarafından 1992 Türkçe geçerlilik güvenilirliği yapılan; ”Maslach Tükenmişlik Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırma pandemi sebebi ile, süreçte aktif çalışan sağlık personellerine online anket yöntemi kullanılarak, 01.02.2022-01.03.2022 tarihleri arasında kolayda örnekleme yöntemi ile yapılmış olup, neticede 324 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Sonuçlar yapısal eşitlik modellemesi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırma verilerinden elde edilen bulgulara göre, çalışanların iş yaşam kalitesi algıları ortalamaları 39.45; tükenmişlik düzeyleri 61.40 olarak bulunmuştur. Çalışanların, iş yaşam kalitesinin medikal malpraktise etkisine katılma puan ortalamaları 3.78; tükenmişlik düzeyinin medikal malpraktise etkisine katılma puan ortalamaları 4.9'dur. Sonuç: Çalışmada; sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde ki iş yaşam kalitelerinin düşük olduğu ve bunun tükenmişlik düzeylerini artırdığı; aynı zamanda bu faktörlerin tıbbi hatalar üzerinde etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In health institutions, the basic building block of which consists of human labor; The high quality of work life of the employees increases their satisfaction, thus their motivation and commitment to the institution, and contributes to the low level of burnout. In this context, the aim of the research is to evaluate the effect of the occupational life quality perceptions of the health personnel who are actively working during the COVID-19 pandemic on their burnout levels in terms of forensic sciences. Material and method: The research is exploratory and descriptive research. In the study, the“Quality of Work Life Scale”adapted from Aba (2009) was developed by Maslach and Jackson (1986), and Turkish validity and reliability was established by Ergin (1992);“Maslach Burnout Scale”was used. Due to the pandemic, the research was carried out by using the online survey method to the health personnel working actively in the process, with the convenience sampling method between 01.02.2022 and 01.03.2022, and as a result, 324 health workers were reached. The results were evaluated by structural equation modeling. Results: According to the findings obtained from the research data, the average of the employees' perceptions of the quality of work life was 39.45; burnout levels were found to be 61.40. The mean score of employees' participation in the effect of work life quality on medical malpractice was 3.78; The mean score of participating in the effect of burnout level on medical malpractice is 4.9. Conclusion: In the study; that the quality of work life of health workers during the pandemic process is low and this increases their level of burnout; At the same time, it was concluded that these factors have an effect on medical errors.