Makrofajlarda interlökin-33'ün JAK/STAT yolaklarına etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of interleukin-33 on JAK/STAT pathways in macrophages
  1. Tez No: 744072
  2. Yazar: MEHMET ZAFER KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnterlökin-33 (İL-33) sitokininin bazı hastalıkların patogenezinde rol oynadığı bilinmektedir. Makrofajlar işlevlerini İnterferon- γ (İFN-γ), transforming growth faktör-β(TGF-β) and İnterlökin-4, -10, -13 gibi sitokin karışımlarının etkisi ile klasik M1 ve alternatif M2 makrofajlara dönüşerek değiştirebilirler.İL-33 ün rolünün tam olarak anlaşılması ve tedavi imkanları araştırılırken hücre içi uyarı yolaklarına ilişkin terapötik ilaçların çalışmalarında uygun hipotezlerin tespiti için membrandan nükleusa (down-stream) uyarı yolaklarının incelenmesi önem arz etmektedir.Bu çalışmada makrofaj hücre serisi J774.1'de İL-33'ün tirozin kinaz ve Jak/STAT hücreiçi uyarı yolaklarına etkisini aydınlatma hedeflenmiştir. Bu nedenle, mrİL-33 (murine rekombinan) sitokini interferon (İFN)-γ ve düşük doz lipopolsakkarit (LPS) uyarımlı veya uyarımsız J774 hücre kültürlerine eklenmiştir. Sonrasında, tirozin kinaz (Tk) aktivitesi, JAK/STAT düzeyleri, etkinleşmeleri ölçümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that IL-33 cytokine plays role in pathogenesis of some diseases. Macrophages can change their functions by being polarized to classical M1 and alternative M2 macrophages via cytokine cocktails, such as interferon-γ(IFN-γ), transforming growth factor-β(TGF-β) and interleukin-4, -10, -13. Investigation of down-stream intracellular signaling pathways is very important in order to understand completely its role in pathogenesis of diseases mentioned above, as well as, to determine appropriate hypothesis in studies of therapeutic agents related to down-stream intracellular signaling pathways. This study is aimed to enlighten the effect of IL-33 on tyrosine kinase and JAK/STAT intracellular signaling pathways in macrophage cell line, J774.1. Therefore, mrIL-33 in several concentrations will be added into cell cultures of J774 stimulated by IFN-γ plus LPS or unstimulated. Then, tyrosine kinase (Tk) activities, levels and activation of JAK/STAT activities will be measured.