Opioid ilişkili konstipasyonun yönetiminde refleksoloji çorabının etkisi
The effect of reflexology socks on the management of opioid-induced constipation
- Tez No: 744104
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma opioid kullanan hastalarda konstipasyonun yönetiminde refleksoloji çorabının etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak planlandı. Çalışma Aralık 2020- Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Algoloji Bilim Dalı'nda opioid kullanan ve konstipasyon şikâyeti olan 101 hastanın katılımıyla gerçekleştirildi. Hastalar belirlenen randomizasyon listesine göre deney grubu (n=51) ve kontrol grubu (n=50) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hastalarla ilk karşılaşmada hasta tanılama formu ve KYKÖ uygulandı. Takiben deney grubunda yer alan hastalardan dört hafta boyunca sabah ve akşam olmak üzere ev ortamında günde iki kez 20 dakika refleksoloji çorabı giyerek yürüyüş yapması istendi. Kontrol grubundaki hastalardan ise günde 2 kez 20 dk yalnızca yürüyüş yapması istendi. Tüm hastalar uygulama öncesi bir hafta, uygulama ile 4 hafta olmak üzere beş hafta boyunca“Defekasyon Günlüğü, Görsel Kıyaslama Ölçeği, Bristol Dışkı Kıvamı Skalası”kullanılarak izlendi. Uygulama sonunda KYKÖ tekrar uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde, Verilerin değerlendirmesinde tanımlayıcı istatistik yöntemleri ve ölçümler normal dağılım göstermediği için non-parametrik yöntemler kullanıldı. Hastaların genel yaş ortalaması 58,05 ve büyük çoğunluğunun kadın ve okur yazar olduğu saptandı. Her iki grupta yer alan hastalar yaşam tarzı özellikleri açısından ve tıbbi tanı açısından benzerdi. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında deney grubunda yer alan hastalarda dışkı miktarı, kıvamı, dışkılama sayısında artışın ve konstipasyon şiddeti, ıkınma ve tam boşalamama, makatta ağrı düzeyindeki azalmanın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Buna ek olarak refleksoloji çorabının yaşam kalitesini anlamlı düzeyde arttırdığı sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a randomized controlled experimental study to determine the effect of reflexology socks in the management of constipation in patients using opioids. The study was carried out with the participation of 101 patients who used opioids and had constipation complaints in Istanbul University Algology Department between December 2020 and December 2021. The patients were divided into 2 groups as experimental group (n=51) and control group (n=50) according to the determined randomization list. In the first encounter with the patients, the patient information form and Constipation Quality of Life Questionnaire (PAC-QOL) were applied. Subsequently, the patients in the experimental group were asked to walk for 20 minutes twice a day, in the morning and evening, at home, for four weeks, while wearing reflexology socks. The patients in the control group were only asked to walk for 20 minutes twice a day. All patients were followed for five weeks, one week before the application and 4 weeks after the application, using the“Defecation Diary, Visual Analog Scale, Bristol Stool Form Scale”. At the end of the application, PAC-QOL was applied again. In the evaluation of the data, descriptive statistical methods and non-parametric methods were used because the measurements did not show normal distribution. The mean age of the patients was 58.05 years and the majority of them were female and literate. The patients in both groups were similar in terms of lifestyle characteristics and medical diagnosis. When compared with the control group, it was determined that a statistically significant increase was found in the amount of stool, stool consistency and defecation number. It was determined that there was a statistically significant decrease in the severity of constipation, the feeling of straining and incomplete evacuation, and the severity of pain in the rectum. in the experimental group. In addition, it was concluded that reflexology socks significantly increased the quality of life