Ortaokul öğrencilerinin online oyun oynama durumu ve ebeveyn tutumunun saldırganlık eğilimine etkisi
The effect of online game playing situations and parental attitudes on aggression tendency in secondary school students
- Tez No: 744114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çalışma, ortaokul öğrencilerinde online oyunların ve ebeveyn tutumlarının saldırganlık eğilimine etkisini saptamak amacıyla yapıldı. Çalışmanın evrenini Bursa İli İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokullardaki (N)=181.585 öğrenci oluşturdu. Çalışmanın örneklemini ise 25.11.19-13.12.19 tarihlerinde basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen ortaokullara giden, araştırmaya katılmayı kabul eden, iletişim ve kendini ifade etme problemi olmayan öğrenciler oluşturdu. Öğrenci sayılarının belirlenmesinde tabakalı örneklem yönteminden yararlanıldı. Veriler çocuk tanıma formu, Buss-Perry saldırganlık ölçeği ve ana-baba tutum ölçeği (ABTÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Verilerin normallik dağılımı Shapiro-Wilk testi ile incelendi. Normal dağılmayan veri için bağımsız iki grup karşılaştırmasında Mann-Whitney U, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi kullanıldı. Nicel değişkenler arası ilişkiler Spearman korelâsyon katsayısı ile yorumlandı. Anlamlılık düzeyi α=0,05 olarak belirlendi. Çocukların yaş ortalaması 11,8 ± 1,28 olup en küçüğü 9, en büyüğü 16 yaşındadır. Kız öğrencilerin %76,2'si, erkek öğrencilerin %95,1'i online oyun oynamaktadır. Öğrencilerden her gün online oyun oynayanların %50,4'ü 45 dakika-bir saat, %38'i bir-üç saat oyun oynamaktadır. Oyunların %37,8'ini savaş/şiddet oyunları, %16,5'ini strateji/macera oyunlarıdır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the effect of online games and parental attitudes on aggression tendency in secondary school students. The universe of the study consisted of (N)=181.585 students in secondary schools affiliated to the Bursa Provincial Directorate of National Education. The sample of the study consisted of students selected by simple random sampling method who enrolled in secondary schools between 25.11.19-13.12.19 and agreed to participate in the research, had no communication or self-expression problems. Stratified sampling method was used to determine the number of students. Data were collected by face-to-face interview method using child identification form, Buss-Perry aggression scale, and parental attitude scale. The normality distribution of the data was analyzed using the Shapiro- Wilk test. For non-normally distributed data, Mann-Whitney U test was used for comparison of two independent groups, and Kruskal Wallis test was used for comparisons of three or more groups. The relationships between quantitative variables were interpreted with the Spearman correlation coefficient. The significance level was determined as α=0.05. The mean age of the children is 11.8 ± 1.28 years, the youngest 9 and the oldest 16 years old. 76.2% of female students and 95.1% of male students play online games. Of the students who play online games everyday, 50.4% play games for 45 minutes-one hour, 38% play games for one-three hours. 37.8% of the games are war/violence games, 16.5% are strategy/adventure games.