Üst düzey voleybolcularda öz yeterlik psikolojik iyi oluş tükenmişlik ve başarı ilişkisi
The relationship between self-efficacy, psychological well being, athlete burnout and success in elite volleyball players
- Tez No: 744115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇALIK VELİ KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, sporcu öz yeterliği, psikolojik iyi oluş ve sporcu tükenmişliğinin üst düzey voleybolcularda başarıyla olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2021-2022 sezonu Türkiye AXA Sigorta Efeler Ligi ve Misli.com Sultanlar Ligi'nde oynayan 327 erkek ve kadın voleybolcu oluşturmuştur. Örneklemini ise 93 kadın ve 97 erkek olmak üzere toplamda 190 voleybolcu oluşturmuştur. Bu araştırmanın verileri, nicel veri toplama yöntemlerinden anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Sporcu Öz Yeterlik Ölçeği, Sporcu Tükenmişlik Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermedikleri belirlenmiş ve istatistiksel analizlerinde ise Mann Whitney U, Kruskall Wallis ve Spearman Correlation testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between athlete self-efficacy, psychological well-being, and athlete burnout with success in elite volleyball players. The universe of the research consisted of 319 male and female volleyball players playing in the 2021-2022 season in the Turkish AXA Sigorta Efeler League and Misli.com Sultans League. The sample consisted of a total of 190 volleyball players, 93 women and 97 men. The data of this study were obtained by using the survey method, one of the quantitative data collection methods. Personal information form, Athlete Self-Efficacy Scale Athlete Burnout Scale and Psychological Well-Being Scale were used as data collection tools. It was determined that the data did not show normal distribution and Mann Whitney U, Kruskall Wallis and Spearman Correlation tests were used for statistical analysis.