Türkiye'de Kamu Denetçiliği Kurumu, hukuki yapısı ve işlevselliği
The obligational audit Institution in Turkey, its legal structure and functionality
- Tez No: 744117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Tarihsel geçmişi 18. yüzyıla dayanan Ombudsmanlık Kurumu ilk defa İsveç'te 1809 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. Günümüzde halkın doğrudan, hızlı, etkin, verimli ve herhangi bir bedel ödemeden ulaştığı ve devletin denetleme işlevine katkı sağlayan Ombudsmanlık Kurumu, faaliyet gösterdiği ülkelerde değişik isimlerle çalışmalarını yürütmektedir. Bu çalışmada Ombudsmanlık Kurumu'nun tarihsel gelişimi, dünyadaki uygulama örnekleri, özellikleri, görevleri, yetkileri ve Kamu Denetçiliği Kurumu'nun Ülkemizde mevzuat yönüyle ve uygulama yönüyle işlevselliği analiz edilmiş olup, çağdaş bir hukuk sisteminde ombudsmanlığın ehemmiyeti üzerinde durularak idarenin hukukla bağlı olmasını ve denetlenmesini sağlamak amacıyla, seçilmiş olan İsveç, Danimarka, Fransa, Güney Afrika, Pakistan, Rusya ve Azerbaycan Ombudsmanlık sistemleri incelenmiştir. Bu amaçla öncelikli olarak yönetim kavramı, kamu yönetiminde denetim, ombudsmanlığın tanımı, tarihsel gelişimi ve genel çerçevesinin açıklanması tercih edilmiştir. Çalışma, kitap, tez, makale, rapor, akademik çalışmalar ve mevzuatlardan elde edilen verilerden oluşturulmuştur. Son olarak Kamu Denetçiliği Kurumu'nun Ülkemizde etkin faaliyet göstermesinin önemine dair değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Ombudsman Institution, whose historical background dates back to the 18th century, started to operate in Sweden for the first time in 1809. Today, the Ombudsman Institution, which the people reach directly, quickly, effectively, efficiently and without paying any cost, and which contributes to the monitoring function of the state, carries out its activities under different names in the countries where it operates. In this study, the historical development of the Ombudsman Institution, its application examples in the world, its features, duties, powers and the functionality of the Ombudsman Institution in our country in terms of legislation and implementation have been analyzed, and the importance of the ombudsman in a contemporary legal system is focused on ensuring that the administration is bound by law and supervised. For this purpose, Sweden, Denmark, France, South Africa, Pakistan, Russia and Azerbaijan Ombudsman systems were examined. For this purpose, it was preferred to explain the concept of administration, audit in public administration, the definition of ombudsman, its historical development and general framework. The study is composed of data obtained from books, theses, articles, reports, academic studies and legislation. Finally, evaluations have been made on the importance of the Ombudsman Institution to operate effectively in our country.