Aviation business model structure and firm performance: The impact of ambidextrous skills
Havacılık iş modeli yapısı ve firma performansı: Organizasyonel çift yönlülük becerilerinin etkisi
  1. Tez No: 744116
  2. Yazar: RABİA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Havayolu sektörü son derece dinamik bir yapıya sahiptir. Rakiplerle rekabet edebilmek için havayolu şirketlerinin birkaç farklı iş modeli vardır. İş modeli, kuruluşların çalışma ortamında hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan herhangi bir işin yönetimi için yapılandırılmış bir çerçevedir. Bu çerçeve içeresinde kuruluşlar çeşitli yeteneklerini kullanarak iş modelinde farklılaşmalara gidebilirler. İş modeli farklılaşmalarında destek olan organizasyonel çok yönlülük (organizational ambidexterity), mevcut müşteri tabanında sunulan hizmetin verimliliğini arttırırken, pazardaki değişimi ve gelişimi keşfetme yeteneği olarak kuruluşlar tarafından uygulanmaktadır. Teknolojinin hızla geliştiği ve müşteri beklentilerinin değiştiği rekabet ortamında ayakta kalabilmek için organizasyonel çok yönlülük yeteneği kuruluşlara destek olmaktadır. Bunun yanı sıra, organizasyonel çok yönlülük yeteneği, kuruluşlar için bir rekabet avantajı kaynağı ve değer yaratma yöntemi olarak da bilinir ve firma performansı üzerinde etkisi vardır. Bu çalışma, farklı iş modellerine sahip havayolu kuruluşlarında örgütsel çok yönlülük yeteneğinin, kuruluşların finansal olmayan performansına etkilerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu kapsamda; Türk Hava Yolları ve AnadoluJet kuruluşları kendi iş alanlarında uluslararası düzeyde en iyi oldukları için seçilmiştir. Kuruluşların çalışanları, aynı zamanda iç müşteri olarak değerlendirilerek, anket çalışması organizasyonel çok yönlülük ve finansal olmayan performansı ölçmek üzere onlara uygulanarak öznel bir değerlendirme yapılmıştır. Veriler toplanırken pilot anket çalışması yapılmıştır. Araştırma kurgulanırken belirlenen ölçekler kullanılarak öncelikle pilot çalışmalar her iki kuruluştada ayrı ayrı yapılmış olup, pilot veriler AMOS programında analiz edilmiştir. Pilot verilerin analizi ışığında öncelikle anket çalışması için ana kütle belirlenerek ana kütleyi en iyi ortaya koyacak örneklem tespit edilmiş. Bu bağlamda 500 anket Türk Hava Yolları ve 500 anket AnadoluJet çalışanlarına gönderilerek, 243 anket Türk Hava Yolları'ndan ve 217 anket AnadoluJet'den olmak üzere toplamda 460 anket toplanmıştır. Anket verileri SPSS istatistik programında yapılan analizler neticesinde değerlendirilmiştir. Veri analizi neticesinde, farklı havayolu iş modelini benimseyen her iki kuruluşunda göstermiş oldukları organizasyonel çok yönlülük düzeyi finansal olmayan performans göstergeleri üzerinden ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Literatüre paralel olarak, bulgularda örgütsel çok yönlülük eylemlerinin düzeyi değiştikçe, finansal olmayan performans üzerindeki etkilerinindi değiştiğini ortaya koymuştur. Böylece daha iyi bir performans çıktısı elde etmek isteyen kuruluşlar, organizasyonlarında daha fazla çift yönlülüğe odaklanabilmesi ile ilgili gerçekler bu çalışma ile ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The airline industry has an extremely dynamic structure. To compete with competitors, airlines have several different business models. A business model is a structured framework for the management of any business that helps organizations achieve their goals in the work environment. Within this framework, organizations can differentiate their business models by using their various capabilities. Organizational ambidexterity, which supports business model differentiation, is applied by organizations as the ability to explore change and development in the market while increasing the efficiency of the service offered to their existing customer base. Organizational ambidexterity supports organizations to survive in a competitive environment where technology is developing rapidly and customer expectations are changing. In addition, organizational ambidexterity is also known as a source of competitive advantage and value creation for organizations and has an impact on the firm's performance. This study aimed to reveal the effect of organizational ambidexterity on the non-financial performance of airlines with different business models. In this context; Turkish Airlines and AnadoluJet companies have been selected because they are the best in their business at the international level. The survey was applied to the employees of the organizations who were also considered as internal customers and a subjective assessment was made by applying the questionnaire to them to measure organizational ambidexterity and non-financial performance.While collecting the data, a pilot survey was conducted, using the scales determined during the design of the research. The pilot studies were carried out separately in both organizations, and the survey was sent to the 50 participants from Turkish Airlines and AnadoluJet. The pilot survey data was analyzed in AMOS software. In light of the analysis of the pilot data, the population size was determined for the main research, and the sample size that best revealed the population was determined. In this context, 500 questionnaires were sent to Turkish Airlines and 500 questionnaires were sent to AnadoluJet employees, and a total of 460 questionnaires were collected, 243 from Turkish Airlines and 217 from AnadoluJet. The survey data were analyzed by using SPSS statistics software. As a result of the data analysis, the level of organizational ambidexterity demonstrated by both organizations that adopted different airline business models was tried to be revealed on non-financial performance indicators. In line with the literature, the findings revealed that as the level of organizational ambidexterity actions changes, their effects on non-financial performance changes. This research shows that organizations that want to achieve a better performance outcome should focus on more organizational ambidexterity actions in their organizations