Hollywood filmlerinde Evanjelizme özgü eskatolojik beklentilerin yansıması
Reflection of Evangelical eschatological expectations i̇n hollywood films
- Tez No: 744147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sahne ve Görüntü Sanatları, Tarih, Religion, Performing and Visual Arts, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Evanjelizmin, Hıristiyanlığın yayılmasında ve genişlemesinde çok önemli bir yeri vardır. İsa'dan sonra Pavlus ile şekillenen Hristiyanlık, günümüzde en çok mensubu olan dindir. Söz konusu dinde üç büyük mezhebin şemsiyesi altında evanjelik olgu ortaya çıkmıştır. Evanjelizm, zaman ve mekân farklılığıyla dini harekete dönüşmüştür. Özellikle Amerika'da en güçlü halini bulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri'nin siyasî, dinî, sosyal ve kültürel alanda söz sahibi olmaları Evanjeliklerin eskatolojik görüşleri paralelinde ABD'nin dış siyasetini yönlendirme imkânı da vermiştir. Evanjeliklerin ABD'de etkin olması milenyumun başlangıcından bu yana Hollywood sinemasında seküler kıyamet geleneği yanında dünyanın sonuyla ilgili eskatolojik atıfların daha çok benimsenmesine yol açmıştır. Evanjelizme özgü eskatolojik beklentilerin Hollywood filmlerine yansımasını ele aldığımız bu araştırmada Hıristiyanlık teolojisinde evanjelizmin yeri, Evanjelizm kavramının kullanış şekilleri ve söz konusu olgunun Evanjelik harekete dönüşümü hakkında dini, sosyal ve siyasi içerikli bilgiler vermeyi verilmiştir. Çalışmada Evanjelizmin eskatolojik beklentilerin Hollywood filmleri ekseninde gösterilmesi amaçlanmıştır. Mezkûr filmleri çözümleme yöntemi olarak Dinler Tarihi biliminin çokça kullandığı deskriptif (nitelendirici) ve fenomenoloji metodu bağlamında türsel, göstergebilim, psikanalitik ve auteur eleştirel çözümleme yöntemleri ile alt metin okuması gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak filmlerin içeriği genellikle Kitab-ı Mukaddese dayanmaktadır. ABD'de etkin olan evanjelizm inancından kaynaklanan kıyamet ve Mesih'in döneceğine dair beklenti ve bu beklentiye uygun sergilenmesi gereken davranışlar filmler yoluyla ortaya konmakta ve bir model olarak somutlaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Evangelicalism has a very important place in the spread and expansion of Christianity. Christianity, which was shaped by Paul after Jesus, is the religion with the most members today. Evangelical phenomena emerged under the umbrella of three major sects in the religion in question. Evangelicalism has turned into a religious movement with the difference in time and place. It has found its strongest form, especially in America. The fact that the United States of America has a say in the political, religious, social, and cultural fields has also allowed directing the foreign policy of the USA in parallel with the eschatological views of the Evangelicals. The influence of evangelicals in the USA has led to the adoption of eschatological references to the end of the world as well as the secular apocalyptic tradition in Hollywood cinema since the beginning of the millennium. This study, in which we deal with the reflection of evangelical eschatological expectations on Hollywood films, is given to give religious, social, and political information about the place of evangelism in Christian theology, the use of the concept of evangelism, and the transformation of the said phenomenon to the evangelical movement. This study, it is aimed to show the eschatological expectations of Evangelicalism on the axis of Hollywood movies. In the context of descriptive and phenomenological methods, which are widely used by the History of Religions as a method of analysis of the mentioned films, subtext reading was carried out with generic, semiotic, psychoanalytic, and auteur critical analysis methods. As a result, the content of movies is usually based on the Bible. The expectation about the doomsday and the return of the Messiah stems from the belief of evangelicalism, which is active in the USA, and the behaviors that should be exhibited by this expectation are revealed through films and embodied as a model.