Psychological trauma and post traumatic stress disorders in Graham Greene's Brighton Rock
Graham Greene'in Brighton Rock adlı eserinde psikolojik travma ve travma sonrası stres bozuklukları
  1. Tez No: 744156
  2. Yazar: EMRE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE OKUROĞLU ÖZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Modern zaman başladığında edebiyat ve roman kendilerine yeni bir alan bulmuşlardır. Savaşların, salgın hastalıkların ve yoksulluğun yarattığı yıkım insanların travmatik tecrübeler yaşamasına sebep olmuştur, haliyle bu durumun edebiyata yansıması da kaçınılmazdır. Nesnellikten ziyade öznellik üzerinde durulmasından dolayı, 20. Yüzyıldaki romanlar daha çok bireysel tecrübeler üzerine kurulmuştur. Travmatik ve depresif tecrübelerin kurbanlarından biri olan bir yazar olarak, Graham Greene bireyin dramını ve mücadelesini ele almaktadır. Romanlarında yoksulluk, aile içi istismar ve kriminal şiddet gibi travmatik maruz kalmaları öyküler. Greene ayrıca karakterlerinin psikolojik travmalarının farklı katmanlarını sorgularken travma kavramını da harekete geçirir. Bunun sonucu olarak, 20. Yüzyılın travmatik atmosferi Greene'in anlatımını biçimlendirmiş ve eserlerindeki birçok karakterinin de travma yaşadığı görülmektedir. Bu çalışmada Greene'in Brighton Rock (1938) eserinde karakterlerin yaşadığı psikolojik travma ve travma sonrası stress bozukluğu analiz edilecektir. Bunun yanında, bu çalışma travmatik bir çocukluğun bireyin yaşamının sonraki aşamalarındaki davranışları ve eylemleri üzerinde bir etkisinin olup olmadığını sorgulayacaktır.
Özet (Çeviri)
When the Modernist period began, literature and novel moved into a new stage. Both the physical and psychological devastation and depression left by the wars, pandemics and impoverishment caused people to have traumatic experiences, thus its reflection on literature and modernist novels was immense and inevitable. Because of their emphasis on subjectivity rather than objectivity, the novels of the twentieth century became unique with a focus on individual experiences. As a writer who was one of the victims of traumatic and depressive experiences, Graham Greene deals with the drama and struggle of the individual. He depicts traumatic exposures such as poverty, domestic abuse, and criminal violence in his novels. Greene also mobilizes the term trauma while questioning the different layers of his characters' psychological wounds. It is clear that the traumatic atmosphere of the 20th century shaped his narrative, thus almost all of his characters suffered from trauma as well. This study aims at analyzing the psychological trauma and Post Traumatic Stress Disorder (PTSD) in Graham Greene's Brighton Rock (1938). It also aims to question the effects of PTSD on characters' actions and committing crimes. This study also attempts to find out whether a traumatized childhood has an impact on an individual's behaviours and actions in the later stages of his/her life.