The effect of temperature, lecithin content, voltage, resistivity, viscosity, and surface tension on droplets/cm2 during electrostatic spraying of oil
Sıcaklık, lesitin miktarı, voltaj, özdirenç, viskozite ve yüzey geriliminin yağların elektrostatik püskürtülmesi sırasında damlacık/cm2'ne etkisi
  1. Tez No: 744157
  2. Yazar: DİDEM PEREN AYKAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SHERYL A. BARRİNGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Ohio State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gıda endüstrisinde, yağda çözünen lezzet, renk veya besin maddeleri eklenirken gıdanın yüzeyini eşit şekilde kaplamak önemlidir. Soya yağı, 4, 22 ve 47°C'de 0-40kV aralığında %0-15 lesitin oranında yağa duyarlı kâğıda püskürtüldü ve damlacık dağılımı belirlendi. Lesitin elektriksel direnci azalttı, viskoziteyi arttırdı, yüzey gerilimi ise önce arttı sonra azaldı. Artan sıcaklık elektriksel direnci, viskoziteyi ve yüzey gerilimi azalttı. Artan voltaj damla boyutunu azalttı ve damlacık sayısını arttırdı. 0kV ve %0 lesitinde yağ atomize olmadı, bu yüzden damla boyutları önemli ölçüde daha büyüktü ve damlacık sayısı/cm2 elektrostatik atomizasyona göre daha düşüktü. 15kV, atomizasyon için eşik voltajıydı. Lesitin içeriğinin %10'a kadar artırılması damlacık/cm2 sayısını artırırken, daha fazla lesitin ilavesi, damlacık/cm2 sayısını arttırdı, azalttı veya hiçbir etkisi olmadı. Artan voltaj ve sıcaklık ve azalan özdirenç, viskozite ve yüzey gerilimi daha yüksek sayıda damlacıklar/cm2 üretti. Voltaj, damlacık sayısı üzerinde en büyük etkiye sahipti, bunu lesitin miktarı ve sıcaklık izledi. Damlacık oluşumunun başlangıcı için Weber sayısı 0.01 olarak belirlendi. Damlacık boyutu aralığı artan voltaj ve lesitin içeriği ile azaldı. Böylece, daha yüksek voltaj, daha yüksek sıcaklıklar ve %10 lesitin, en düşük direnci ve en küçük damlacıkları üretti.
Özet (Çeviri)
In the food industry it is important to evenly coat the surface of food when oil soluble flavor, color or nutrients are added. Soybean oil was sprayed on oil sensitive paper at 4, 22 and 470C, 0 to 40kV with 0 to 15% lecithin to determine droplet distribution. Lecithin decreased electrical resistivity, increased viscosity, and first increased then decreased surface tension. Increasing temperature decreased resistivity, viscosity, and surface tension. Increasing voltage decreased the drop size and increased the number of droplets. At 0kV and 0% lecithin oil did not atomize therefore the drop sizes were significantly larger and the number of droplets/cm2 lower than with electrostatic atomization. 15kV was the threshold voltage for atomization. Increasing lecithin content up to 10% increased the number of droplets/cm2, while further lecithin addition increased, decreased, or had no effect. Increasing voltage and temperature, and decreasing resistivity, viscosity and surface tension produced a higher number of droplets/cm2 . Voltage had the greatest effect on the number of droplets followed by lecithin content and temperature. The Weber number for the onset of droplet formation was determined to be 0.01. Droplet size range or span decreased with increasing voltage and lecithin content. Thus, higher voltage, higher temperatures, and 10% lecithin produced the lowest resistivity and the smallest droplets.