Sürme gecikmesi olan çocuklarda serum 25-hidroksi vitamin D, kalsiyum, fosfor ve paratiroid hormon seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum 25-hydroxy vitamin D, calcium, phosphorum and parathyroid hormone levels in children with delayed eruption
- Tez No: 744160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET REZANİ TOPTANCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Erüpsiyon, dişin gelişiminin başlangıcından fonksiyona katılmasına kadar devam eden dinamik bir süreçtir. Çeşitli mineral ve hormon eksiklikleri; sürme gecikmesine, hipomineralizasyona, alveolar kemik yapısında bozulmaya neden olabilmektedir. Bu çalışmada amaç, Diyarbakır ilinde daimi diş sürme gecikmesi olan çocuk hastalarda 25-hidroksi Vitamin D (25(OH)D3), Kalsiyum (Ca+2), Fosfor (P), Paratiroid Hormon (PTH) seviyeleri ve birbirleriyle ilişkisine bakılarak, meydana gelen oral değişikliklerin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Kliniğine başvuran, kronik hastalığı olmayan, son 3 ay içerisinde hormonel tedavi almamış, cinsiyet farketmeksizin 6-14 yaş aralığındaki muayene edilen 936 çocuk hastadan kriterleri sağlayan 101'i çalışmaya alınmıştır. 60 çocukta sürme gecikmesi olup hasta grubuna dahil edilirken, 41 çocuk kontrol grubuna alınmıştır. Anteriorda santral dişlerin, posteriorda ise 1. büyük azıların sürmesi kriter alınarak, sürme gecikmesi Amerikan Diş Hekimleri Birliği (ADA)' nın yaş-sürme grafiği referans gösterilerek belirlenmiştir. Serum 25(OH)D3, Ca+2, P ve PTH seviyelerine bakılmıştır. Bulgular: İstatistiksel analiz olarak IBM SPSS V.21 paket programı kullanılmış olup, p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Eruption is a dynamic process that continues from the beginning of the development of the tooth to its participation in function. Various mineral and hormone deficiencies; it can cause delayed eruption, hypomineralization, and deterioration of alveolar bone structure. The aim of this study is to determine the oral changes in pediatric patients with permanent tooth eruption delay by looking at 25-hydroxy Vitamin D (25(OH)D3), Calcium (Ca+2), Phosphorus (P), Parathyroid Hormone (PTH) levels and their relationship with each other in Diyarbakır province. Material and Method: Of 936 pediatric patients aged 6-14 years, who applied to Dicle University Faculty of Dentistry, Pediatric Dentistry Clinic, had no chronic disease, had not received hormonal treatment in the last 3 months, and were examined, 101 of them met the criteria, were included in the study. While 60 children with delayed eruption were included in the patient group, 41 children were included in the control group. Taking the eruption of the central teeth in the anterior and the eruption of the first molars in the posterior as criteria, the eruption delay was determined by reference to the American Dental Association (ADA) age-exposure graph. Serum 25(OH)D3, Ca+2, P and PTH levels were measured. Results: IBM SPSS V.21 package program was used for statistical analysis and p0.05).