Sosyal bilgiler öğretim programı ve ders kitaplarının 21. yüzyıl becerileri açısından incelenmesi
An analysis of the social studies curriculum and coursebooks in terms of 21'st century skills
- Tez No: 744212
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
21.yüzyılın gerekliliklerine uygun becerilerle bireyler yetiştirmek tüm toplumlardaki eğitim ve öğretim kurumlarının temel hedefleri arasındadır. Bu bağlamda çeşitli kurumlar ve kuruluşlar tarafından 21.yüzyıl becerileriyle ilgili belirli standartlar geliştirilmiştir. Bu araştırmada, sosyal bilgiler dersi öğretim programında (özel amaçlar, yetkinlik alanları, temel beceriler, değerler eğitimi, programın uygulanmasında dikkat edilecek hususlar, öğrenme alanları) ve 4, 5, 6, 7 sınıf kazanımları ile ders kitaplarında 21.yüzyıl becerilerine nasıl yer verildiği incelenmiştir. Bu çalışmada nitel çalışma desenlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Araştırmanın evreni sosyal bilgiler dersi öğretim programı ve 4,5,6,7 sınıf ders kitaplarıdır. Araştırmada sosyal bilgiler dersi öğretim programının incelenebilmesi için öncelikle nitel veri toplama aracı olarak doküman analizinden yararlanılmıştır. Doküman analizinde Partnership for 21 Century Skills (P21) sınıflandırması dikkate alınarak oluşturulmuş 21. yüzyıl becerileri seçilmiştir. Araştırmanın sonucunda, öğretim programının amaç, yetkinlik, beceri, değerler, öğrenim alanları, uygulamada dikkat edilecek hususlar açısından değerlendirildiğinde sosyal bilgiler dersi öğretim programında en çok yer verilen becerilerin; problem çözme ve eleştirel düşünme, iletişim ve iş birliği, bilgi okuryazarlığı becerileri olduğu gözlemlenmiştir. En az yer verilen beceriler ise üretkenlik, girişimcilik, esneklik ve uyum, medya okuryazarlığı becerileridir. Esneklik ve uyum becerisi harici 21.yüzyıl becerileri açısından birçoğuna yeşerildiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular ışığında sosyal bilgiler ders kitapları ve öğretim programının öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesine yönelik zenginleştirilmesi ve 21. yüzyıl becerileri açısından kapsayıcı nitelik kazandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Raising individuals with the skills appropriate to the requirements of the 21st century is among the main goals of education and training institutions in all societies. In this context, certain standards related to 21st century skills have been developed by various institutions and organizations. In this research, how 21st century skills are included in the social studies curriculum (special goals, competence areas, basic skills, values education, points to be considered in the implementation of the program, learning areas) and 4, 5, 6, 7 class achievements and textbooks. examined. In this study, document analysis, one of the qualitative study patterns, was used. The universe of the research is the social studies course curriculum and 4,5,6,7 class textbooks. In the research, document analysis was used as a qualitative data collection tool in order to examine the social studies course curriculum. In the document analysis, 21st century skills were selected by considering the Partnership for 21 Century Skills (P21) classification. As a result of the research, when the curriculum is evaluated in terms of purpose, competency, skills, values, learning areas, and points to be considered in practice, the most common skills in the social studies curriculum are; problem solving and critical thinking, communication and cooperation, information literacy skills. The least included skills are productivity, entrepreneurship, flexibility and adaptability, and media literacy skills. It has been concluded that many of them have grown in terms of 21st century skills other than flexibility and adaptability. In the light of these findings, it is suggested that social studies textbooks and curriculum should be enriched for the development of 21st century skills of students and that they should gain an inclusive quality in terms of 21st century skills.