Malatya' da bulunan güneş enerji santrallerine ait üretim verilerinin analiz edilmesi
Regarding solar power plants in Malatya analysis of production data
- Tez No: 744211
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH MAMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Enerji ihtiyacının artması, fosil enerji kaynaklarının tükenmesi ve bunların çevreye verdiği zararla birlikte alternatif enerji kaynaklarının önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle alternatif enerji kaynaklarından olan Güneş Enerji Sistemleri giderek yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada, Malatya ilinde bulunan güneş enerji santralleri ile ilgili çalışmalar incelenmiş ve bunlara ait üretim analizleri yapılmıştır. Uygulama olarak, birinci yöntemde Malatya ilinde Battalgazi ve Yeşilyurt İlçelerinde lisanssız olarak üretim yapan 0.99 MW gücünde 8 farklı Güneş Enerji Santralinin arazi bilgileri ve teknik bilgileri ile birlikte 2021 yılı Mayıs ayının 10. günü, 11. Günü ve 12. Günlerine ait günlük toplam enerji üretimlerinin analizleri yapılmıştır. İkinci yöntem olarak da Malatya ili Battalgazi ilçesinde aynı bölgede bulunan kurulu güçleri farklı güneş enerji santrallerine gidilerek meteoroloji istasyonu kurulumu yapılmıştır. Aynı zaman diliminde aynı güneş ışınım değerleri ile anlık üretimleri incelenerek gerekli üretim analizleri yapılmıştır. Meteoroloji istasyonu verileri ile 3 farklı güneş enerji santralinin üretimlerinin kıyaslanması sağlanmaktadır. Ülkemizde artan nüfus ile artan enerji ihtiyacını karşılamak üzere yenilebilir enerji kaynaklarının önemli olduğu bu dönemde yapılan GES' lerin tesis edilmeden önce arazilere uygun şekilde projelendirme yapılması ve mühendislik hizmetlerinin ihmal edilmemesi gerektiği anlaşılmıştır. Sonuç olarak analizi yapılan birinci yöntem ve ikinci yöntem sonuçlarında Malatya ilinde bulunan güneş enerji santrallerinin panellere ait üretim yıllarının yeni olması, monokristal panel kullanımı ve diziler arasındaki mesafelerin fazla olması üretimleri etkileyen faktörler olarak öne çıkmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of alternative energy sources is increasing day by day with the increase in energy need, the depletion of fossil energy sources and the damage they cause to the environment. For this reason, Solar Energy Systems, one of the alternative energy sources, are becoming increasingly common.In this study, studies on solar power plants in Malatya province were examined and their production analyzes were made. As an application, in the 1st method, together with the land information and technical information of 8 different Solar Power Plants with a power of 0.99 MW, which produce unlicensed in Battalgazi and Yeşilyurt Districts in Malatya province, the diary of the 10th, 11th and 12th days of May 2021. analyzes of total energy productions were made. As a second method, a meteorology station was established by going to solar power plants with different installed power in the same region in Battalgazi district of Malatya province. Necessary production analyzes were made by examining instantaneous productions with the same solar radiation values in the same time period. It is possible to compare the production of 3 different solar power plants with the data of the meteorology station. It has been understood that in this period, when renewable energy sources are important to meet the increasing energy needs with the increasing population in our country, it is necessary to design projects in accordance with the lands and not neglect the engineering services before installing the SPPs. As a result, in the results of the first method and the second method analyzed, the new production years of the solar power plants in Malatya, the use of monocrystalline panels and the large distances between the arrays have come to the fore as the factors affecting the production.