18-30 yaş normal işiten bireylerde Türkçe dikotik sayı kelime cümle mobil tarama test sonuçlarının cinsiyet ve el tercihine göre karşılaştırılması
Comparison of turkish dichotic number word sentence mobile scanning test results according to gender and hand preference in normal hearing individuals aged 18-30
- Tez No: 744250
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
AMAÇ: Dikotik testler; santral işitsel işlemleme bozukluklarının ayırıcı tanısında ve hemisfer lateralizasyonunu belirlemede kullanılır. Dikotik dinleme testlerinde her iki kulağa aynı anda farklı uyaranlar verilir. Bu çalışmanın amacı 18-30 yaş arası normal işitmeye sahip bireylere Türkçe Dikotik Sayı, Kelime, Cümle Mobil Tarama Testlerinin uygulanması, cinsiyet ve el dominansına göre karşılaştırılmasıdır. METOT: Çalışmaya 78 sağlak (39 kadın, 39 erkek) ve 78 solak (39 kadın, 39 erkek) olmak üzere normal işiten 18-30 yaş arası 156 kişi dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireylere Mobil Dikotik Tarama Testi kapsamında dikotik sayı, dikotik kelime ve dikotik cümle testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Dichotic tests; It is used in the differential diagnosis of central auditory processing disorders and to determine hemisphere lateralization. In dichotic listening tests, different stimuli are given to both ears at the same time. The aim of this study is to apply Turkish Dichotic Number, Word, Sentence Mobile Screening Tests to individuals aged 18-30 with normal hearing and to compare them according to gender and hand dominance. METHODS: A total of 156 people aged 18-30 with normal hearing, 78 right-handed (39 female, 39 male) and 78 left-handed (39 female, 39 male) were included in the study. Dichotic number, dichotic word and dichotic sentence test were applied to the individuals included in the study within the scope of the Mobile Dichotic Screening Test.