Tüm devinimli video oyunlarında arayüz ve anlatı tasarımı incelemesi
Study of full motion video games: User interface and narrative examples
- Tez No: 744264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kullanıcılar bir ürün ile karşılaştıklarında, o ürün özelinde tasarlanan bir arayüz aracılığı ile etkileşim içerisine girerler. Bu etkileşim hem fiziksel hem de bir yazılımın dijital bir tasarımı olarak sunulabilmektedir. Zaman içerisinde, bir ürün ile etkileşime geçen kullanıcıların bu ürünlerden aldıkları deneyimi doğrudan etkileyen, arttırmak ve etkili hale getirmek üzere tasarlanan detaylı ilkeler geliştirilmiştir. Kullanıcı deneyimi tasarımı olarak anılan bu yapı, kullanıcıya sunulan arayüz yazılımını ve aynı zamanda hikayenin anlatı tasarımını bütün olarak kapsamaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzün vazgeçilmez bir parçası haline gelen video oyunları, bu tasarımsal yapıların en sık kullanıldığı alanlardan birisi haline gelmiştir. Sinema teknolojisinin gelişmesiyle birlikte kullanıcılar ile direkt ve kişisel seviyede etkileşim içerisinde bulunan video oyunlarının geliştiricileri yeni bir tarzın oluşmasını sağlamışlardır. Tüm devinimli video oyunları (FMV) olarak anılan bu tarz, özellikle kendi maceranı seç kitaplarından esinlenerek üretilen çalışmalarla hızlı bir popülerlik kazanmıştır. Günümüzde sayıları iyice artan kendi maceranı seç temalı tüm devinimli video oyunlarına genel bir bakış sunan ve bu oyunların içeriğinde yer alan anlatı tasarımlarının prensipleri inceleyen bu çalışma içerisinde sunulan bilgilerin ışığında yapılan incelemeler özgün birer değerlendirme olup, basılı ve dijital ortamlarda değerlendirilebilecekleri ve tüm devinimli video oyunları ile barındırdıkları anlatı tasarımının kullanıcılara sundukları etkileşim imkanları ile ilgili ileride yapılacak çalışmalara referans olabileceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
When users encounter a product, they interact with an interface designed specifically for that product. It can be presented physically or as a digital design of the software. Over time, detailed principles have been developed that directly affect, enhance and make effective the experience of users interacting with a product from these products. This structure, which is called user experience design, covers the interface software presented to the user as well as the narrative design of the story as a whole. Video games, which have become an indispensable part of today's developing technology, have become one of the areas where these design structures are used most frequently. With the development of cinema technology, the developers of video games, which interact with users on a direct and personal level, have created a new style. Referred to as all-motion video games (FMV), this genre has gained rapid popularity, especially with works inspired by choose-your-own-adventure books. The analysis was made in the light of the information presented in this study, which provides an overview of all motion video games with the theme of choose-your-own-adventure, which are increasing in number today, and which examines the principles of narrative designs in the content of these games, are original evaluations. It is believed that the narrative design they contain can be a reference for future studies on the interaction possibilities they offer to users.