Doğu sanatının Hint, Çin ve Japon sanatları üzerinden incelenmesi ve bu sanatların modern Avrupa sanatı üzerindeki etkileri
Cluster of eastern art, investigation on Chinese and Japanese art and the effects of these arts on modern European art
- Tez No: 744265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu tez çalışmasında, Batıda Modern Sanatın oluşum sürecinde Doğu kültürlerinin etkisi, özellikle Antik Hint, Çin ve Japon sanatları üzerinde durularak incelenmiştir. Doğu, tüm uygarlıklarını, sanat ve değerleriyle ele almak için oldukça derin ve kapsamlı bir konudur. Bu nedenle araştırma daha yakından bakılan Hint, Çin ve Japon uygarlıkları ile sınırlandırılmış; bu üç uygarlık tarihsel süreçleri içerisinde sanatlarının yanı sıra, sosyal, ekonomik, din ve inançları bakımından incelenirken, onlardan bağımsız düşünemeyeceğimiz Mısır ve İran uygarlıklarının sanatıyla Orta Asya Bozkır sanatına da değinilmiştir. Bu çalışmada ayrıca; Çin, Hindistan, Kore, İran gibi medeniyetlerden özümsediği biçimsel ve teknik ifade yöntemlerini, kendi sanatsal dilini şekillendirmek üzere kullanan ve Avrupa sanatını en dolaysız yoldan etkilediği düşünülen Japon sanatının ve diğer Batı dışı kültürlerin, Avrupa'daki modern sanat akımlarının oluşum süreçlerindeki etkisi de araştırılmıştır. Avrupa'da 19.yüzyılın ikinci yarısı ve 20. yüzyılın başlarını kapsayan, sonrasında ise neredeyse günümüze kadar sanatın gelişimini etkileyen modern sanat akımlarının oluşumu; sanayileşme, savaşlar, uygarlaşma süreci ve sömürgecilik gibi birçok dinamiğin etkisi altında gerçekleşmiştir. Birbiriyle bağlantılı olan tüm bu toplumsal dinamikler, tarihin çok eski zamanlarından itibaren Doğu toplumları aleyhine gelişim göstermiştir. Bu durum Doğu'nun, ekonomik, coğrafi ve doğal kaynaklar bakımından olduğu kadar, kültürel ve sanatsal değerleri bakımından da sömürülmeleri ve böylelikle Batı'nın sanatsal arayışlarına kaynak teşkil etmeleriyle sonuçlanmıştır. Bu bağlamda Avrupalı sanatçıların, bir taraftan sanayileşme ve bununla bağlantılı bir toplumsal çöküşle karşı karşıya kaldığı, diğer yandan Rönesans'tan itibaren süregelen geleneğin reddedilmesiyle ortaya çıkan yeni sanatsal arayışlar ve yaratıcılık konusunda girilen iii çıkmazda Doğu'ya olan yönelimlerini incelemek, bu araştırmanın amacını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the influence of Eastern cultures in the formation process of Modern Art in the West was examined, with particular emphasis on Ancient Indian, Chinese and Japanese arts. The East is a very deep and comprehensive subject to study all of its civilizations with their art and values. For this reason, the research was limited to the Indian, Chinese and Japanese civilizations that were looked more closely; While these three civilizations are examined in terms of their social, economic, religion and beliefs in addition to their arts in their historical processes, the art of the Egyptian and Iranian civilizations, and the Central Asian Steppe art which we cannot think independently from them, are also mentioned. In this study; The effect of Japanese art and other non-Western cultures on the formation processes of modern art movements in Europe, which is thought to have influenced European art in the most direct way, using the formal and technical expression methods, which it assimilated from civilizations such as China, India, Korea, and Iran, to shape its own artistic language has also been investigated. The formation of modern art movements in Europe, covering the second half of the 19th century and the beginning of the 20th century, and then affecting the development of art almost until today; It has taken place under the influence of many dynamics such as industrialization, wars, the process of civilization and colonialism. All these social dynamics, which are interconnected, have developed against Eastern societies since the very ancient times of history. This situation resulted in the exploitation of the East not only in terms of economic, geographical and natural resources, but also in terms of cultural and artistic values, thus constituting a source for the artistic pursuits of the West. In this context, the aim of this research is to examine the orientation of European artists to the East in a deadlock in terms of new artistic pursuits and creativity that emerged with the v rejection of the tradition that has been continuing since the Renaissance, while on the one hand, they were faced with industrialization and a related social collapse.