Examining middle school students' vocabulary learning strategies in relation to various variables
Ortaokul öğrencilerinin sözcük öğrenme stratejilerinin çeşitli değişkenlerle ilişkili olarak incelenmesi
  1. Tez No: 744266
  2. Yazar: SARA BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLRU YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kelime bilgisi, dil öğrenmenin temeli olarak kabul edilmektedir. İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenmeyle ilgili olan araştırmacılar, öğretmenler ve öğrenciler kelimeleri etkili bir şekilde öğrenmek için uygulanabilir stratejiler bulmak için yıllardır çalışıyorlar. Bu çalışma, en çok ve en az kullanılan kelime öğrenme stratejilerini belirlemeyi ve aynı zamanda İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenenlerin kelime öğrenme stratejilerini kullanımı ile seçilen değişkenler (cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, okul konumu, dil geçmişi, ve İngilizce öğrenmeye olan tutum) arasında anlamlı ilişkiler olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmaya Hatay ilindeki 6 farklı ortaokuldan 1015 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Schmitt (1977), Takač (2008) ve Gu (2018) VLS kategorizasyonlarına dayanan geçerlilik ve güvenilirliği sağlanmış bir anket kullanılmıştır. Ana çalışmadan önce 314 gönüllü ortaokul öğrencisi ile pilot çalışma yapılmıştır. Tanımlayıcı ve çıkarımsal verileri analiz etmek için IBM SPSS 25.0 ve IBM SPSS AMOS kullanılmıştır. Bulgular, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen ortaokul öğrencileri tarafından en çok kullanılan kelime öğrenme stratejilerinin sözlük stratejileri ve not alma stratejileri olduğunu göstermiştir. Ancak katılımcıların en az kullandıkları stratejilerin ise tekrar etme stratejileri ve keşfetme stratejileri olduğu bulunmuştur. Bulgular, kelime öğrenme stratejileri kullanımının şu değişkenlerden istatistiksel olarak önemli ölçüde etkilendiğini göstermiştir: cinsiyet, okul türü, okulun yeri ve İngilizce'ye karşı tutum. Mevcut çalışmanın araştırmacılar, öğretmenler, öğrenciler ve materyal tasarımcıları için önerileri vardır. Kelime öğrenme stratejilerinin kelime öğrenimindeki önemi ve stratejilerin kullanımında bağlama bağlı değişkenlerin etkisi dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Vocabulary is considered as the essence of language learning. For many years, EFL researchers, teachers, and learners have been studying to find applicable strategies to learn vocabulary effectively. This study aims to determine the most and least used vocabulary learning strategies (VLSs), as well as, to investigate if there are meaningful relationships between EFL learners' VLS usage and selected variables (gender, grade level, school type, school location, language background, and attitude toward English). 1015 middle school students from 6 different middle schools in Hatay participated in the study. A modified and validated questionnaire based on Schmitt (1977), Takač (2008), and Gu (2018) VLSs categorizations was used as a data collection instrument. Before the main study, a pilot study was carried out with 314 voluntary middle school students. IBM SPSS 25.0 and IBM SPSS AMOS were used to analyze the descriptive and inferential data. Findings showed that dictionary strategies and note-taking strategies were the most used VLSs by the middle school EFL students. Rehearsal strategies and discovery strategies were found as the least used strategies by the participants. The findings also indicated that the usage of VLSs was statistically significantly affected by the following variables: gender, school type, school location, and attitude towards English. The current study has suggestions for researchers, teachers, learners, and material developers. The importance of VLSs in vocabulary learning and the impact of context-dependent variables in the use of VLSs should be taken into account.