The investigation of biodegradable corrosion properties of hot rolled AT31 Mg alloys
  1. Tez No: 744268
  2. Yazar: AHMED SAAD NAJM AL-GBURI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu dönemde üreticiler, hafif ve verimli malzemeler üretmede birçok zorlukla karşı karşıyadır. Magnezyum, çelik, alüminyum içeren alaşımlar ve polimerlere bu uygulama için mükemmel bir alternatif malzemedir. Öte yandan, magnezyum alaşımlarının zayıf korozyon direnci, hem endüstriyel hem de tıbbi uygulamalarda kullanımını sınırlar. Sonuç olarak, magnezyumun korozyonunu kontrol eden temel mekanizmaların ve bileşenlerin daha derin bir şekilde anlaşılması ve ayrıca korozyon performansını iyileştirmek için daha iyi yaklaşımlar gereklidir. Bu çalışmada kullanılan ana malzeme AT31 Mg alaşımıdır. Dökümden sonra, malzemeyi homojenleştirmek için 350 °C'de 12 saatlik bir ısıl işlem kullanıldı. Mg-2.5Al-1.0Sn-0.3Mn-0.4La-(0.16,0.66.1.33Gd) alaşımını oluşturmak için bir sıcak haddeleme prosedürü kullanıldı. 1.5 m/dak, 4.7 m/dak ve 10 m/dak hızlarda, değişen miktarlarda Gd içeren AT31 Mg alaşımı her geçişte %20 deformasyona maruz bırakıldı. Her numune toplamda sekiz paso içermektedir. Magnezyum alaşımında daldırma testi ve potansiyodinamik testinin yanı sıra haddelenmiş, zımparalanmış, parlatılmış ve dağlanmış numunelerin taramalı elektron mikroskobu (SEM) gibi magnezyum alaşımı (AT31) üzerinde çeşitli testler, hepsinin mikro yapısında ortaya çıkan değişiklikleri incelemek için incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Mg alaşımları, nadir toprak metalleri, SEM, Sıcak haddeleme. Bilim Kodu : 91501
Özet (Çeviri)
Manufacturers in this period face many challenges in manufacturing lightweight and efficient materials. Magnesium is an excellent alternative material for this application for steel, aluminum-containing alloys, and polymers. On the other hand, the poor corrosion resistance of magnesium alloys limits their use in both industrial and medical applications. As a result, a deeper understanding of the underlying mechanisms and components that control the corrosion of magnesium is required, as well as better approaches to improving corrosion performance. The main material used in this study was AT31 Mg alloy. After casting, a 12-h heat treatment at 350 °C was used to homogenize the material. A hot rolling procedure was used to create the alloy Mg-2.5Al-1.0Sn-0.3Mn-0.4La-(0.16,0.66,1.33Gd). At speeds of 1.5 m/min, 4.7 m/min, and 10 m/min, the AT31 Mg alloy with varying amounts of Gd was subjected to 20% deformation on each pass. Each sample contains eight lanes in total. Several tests have been studied on magnesium alloys (AT31) such as the immersion test and potentiodynamic test in magnesium alloy as well as scanning electron microscopy (SEM) of rolled, milled, polished and etched samples to study the resulting changes in the microstructure for all samples of Mg AT31. Key Words : Mg alloys, rare earth metals, SEM, Hot rolling. Science Code : 91501