أثر الدعوة النجدية في ظهور التيارات التكفيرية المعاصرةداعش نموذجا
Vehhabiliğin günümüz tekfirci hareketler üzerindeki etkisi-DEAŞ örneği / The effect of Wahhabism on today's takfirist movements-ISIS as an example
  1. Tez No: 744269
  2. Yazar: ABDULRAHMAN ALSALTİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırma, Vehhabiliğin çağdaş tekfirci akımlar üzerindeki etkisini, çağdaş tarihin en önde gelen tekfirci örgütü olan DEAŞ'a odaklanarak ele almaktadır. Bu Araştırma, Vehhabi muhalifleri tarafından kaleme alınan eserlere değil, bizatihi kendi kitap ve kaynaklarını esas alarak Vehhabiliğin miras ve tarihini objektif olarak yeniden değerlendirmeye çalışmaktadır. Ayrıca süreç içerisinde Vehhabiliğin düşünsel ve eylemsel bağlamda kattettiği aşamalarla DEAŞ'ta meydana gelen değişimleri karşılaştırmalı olarak ele almaktadır. Bu sayede Vahhabiliğin doğrudan veya dolaylı yollardan DEAŞ üzerinde gösterdiği etkiyi ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the influence of Wahhabism on contemporary takfiri movements with a focus on ISIS, the most prominent takfiri organization in modern history. The research is based on tracing the political and intellectual history of Wahhabism, and objectively reassessing its heritage and history from its own books and sources, excluding sources other than the Wahhabism. And conducting a comparison between Wahhabism and ISIS in the matters of behaviors and intellectual produce, Illustrating the direct and indirect influence of Wahhabism on ISIS.