Türkiye'de sağlık hizmet sunumunda Suriyeli sığınmacıların yol açtığı bölgelerarası dengesizliğin analizi
Analysis of derangement among regions caused Syrian refugee on delivery of health care in Turkey
  1. Tez No: 744282
  2. Yazar: FATİ ALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Sosyoloji, Health Care Management, Healthcare Management, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye'ye yurt dışından gelen göçmen sayısının resmi rakamlara göre üç katından fazlası, çok kısa bir süre içerisinde Suriye'den gelmiştir. Sınırlı kaynakların gelen göç akımının ihtiyaçlarına cevap verebilmesi, her alanda oldukça güçtür. Ayrıca Suriyelilerin ülke içerisinde yerleşimleri, herhangi bir planlama ve kısıt oluşturmaya da dayanmamaktadır. Bu durum yeni yerleşimcilerin iller arasında dengesiz dağılımına yol açmıştır. Kilis gibi bazı illerde yerel halkın nüfusunu aşan yığılmalar dahi yaşanmıştır. Bu durum, sağlık hizmet sunumunda da bölgeler arasında orantısız ilave yük oluşumunu beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada odaklanılan temek konu da, Suriye'den gelen kitlesel göç akımının sağlık hizmet sunumunda yol açtığı bölgeler arası dengesizliğin şiddetini ölçülmesidir. İstatistik uygulamalarda bölgeler arası eşitsizlik ölçümünde Atkinson eşitsizliklik endeksi yöntemi kullanılmıştır. Veriler ise İBBS 3 düzeyinde (iller) TÜİK ve Göç İdaresi Başkanlığından derlenmiştir. Sağlık istatistiklerinde en güncel verilerin 2019 yılı için mevcut olması sebebiyle, uygulamalar 2019 yılı için gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, Suriyeden Türkiye'ye yönelik kitlesel göç akımının sağlık hizmet sunumunda bölgeler arası eşitsizliğin şiddetli şekilde arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of the republic, according to the official figures, three times more number of immigrants came from Syria to Turkey in a short while than came from abroad. In all areas, it is quite hard for limited sources can yield to flow of migration's requirements. Besides, settlements of Syrian in country don't base on any limitation and planning. This situation caused that the new settlers scatter unbalanced among provinces. For instance, in some provinces as Kilis, conglomeration exceeded number of local community has been occurred. This circumstance, among regions, leads to out of proportion and additional burden on delivery of health care, too. Basis topic that this study focused is measurement severity of derangement among regions about delivery of health care happened by flow of mass migration from Syria. In statistic implementations, Atkinson inequality index method has been utilized for measurement of inequality among regions. Datas have been compiled from TUIK and Directorate of Migration Management at a level of IBBS 3. Because of the latest data about health statistics exist for year 2019, practices have been conducted for year 2019. The findings obtained shows that the flow of mass migration from Syria to Turkey enhance inequality among regions as to delivery of health care severely.