Demir-çelik endüstrisi cürufundan demirin asidik liç ve torefiye biyokütle ile geri kazanımı
Recovery of iron from iron-steel industry slag by acidic leaching and torrefied biomass
- Tez No: 744281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SAYILGAN, ÖĞR. GÖR. MELDA BAŞBUĞ ÇANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemizde faaliyette bulunan bir demir-çelik endüstrisinden temin edilen atık cüruftan demir elementinin, farklı atık biyokütleler kullanılarak geri kazanılması amaçlanmıştır. Bu amaç ile demir-çelik endüstrisi kaynaklı atık cüruftan demirin nitrik asit ile liç edilerek, torefiye edilmiş atık biyokütle (çam iğnesi, yeşil ceviz kabuğu, nar çekirdeği) ile adsorpsiyon yöntemiyle geri kazanılması hedeflenmiştir. Demir-çelik atığı olan elektrik ark ocağı cürufu, 109730 mg/kg kalsiyum, 131300 mg/kg demir, 93900 mg/kg silisyum ve 37390 mg/kg mangan içermektedir. SEM-EDS sonuçları da cürufun % 30,98 Ca, % 5,45 Si, % 10,73 Fe, % 3,89 Mn, % 1,88 Mg, % 4,74 Al içerdiğini desteklemektedir. Tez çalışmasında kullanılan çam iğnesi, yeşil ceviz kabuğu, nar çekirdeği ve nar kabuğu biyokütlelerin tümü, orman ve tarım atıklarından oluşan odunsu biyokütlelerdir. Tez çalışmasında kullanılan biyokütleler 250 °C, 260 °C, 270 °C, 280 °C ve 290 °C'de torefiye edilmiş ve yaklaşık analizleri yapılmıştır. Çalışılan torefikasyon sıcaklıklarında çam iğnesi biyokütlesinin nem içeriği % 1,12-% 2,38 aralığında, UM içeriği % 72,18-% 75,74 aralığında, kül içeriği % 13,64-% 18,54, sabit karbon içeriği % 7,32-% 9,58 aralığında bulunmuştur. Yeşil ceviz kabuğu biyokütlesinin nem içeriği % 0,61-% 2,80 aralığında, UM içeriği % 55,34-% 62,08 aralığında, kül içeriği % 30,09-% 37,66, sabit karbon içeriği % 4,12-% 8,76 aralığında bulunmuştur. Nar çekirdeği biyokütlesinin nem içeriği % 0,24-% 1,31 aralığında, UM içeriği % 73,74-% 80,41 aralığında, kül içeriği % 14,39-% 20,05 aralığında, sabit karbon içeriği % 4,55-% 5,41 aralığındadır. Nar kabuğu biyokütlesinin nem içeriği % 1,15-% 2,18 aralığında, UM içeriği % 55,99-% 71,71 aralığında, kül içeriği % 17,43-% 31,22, sabit karbon içeriği % 5,30-% 9,71 aralığında bulunmuştur. Ham biyokütlelerin torefikasyon sonucunda nem içeriği azalmış karbon içerikleri artmıştır. 23 tam faktöriyel dizayn esas alınarak oluşturulan deneylerde Fe liç veriminin % 38,5-% 140 aralığında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to recover iron from waste slag obtained from an iron and steel industry operating in our country by using different agricultural wastes. For this purpose, it is aimed to recover iron from waste slag originating from the iron and steel industry by leaching with nitric acid and by adsorption method with torrefied waste biomass (pine needle, green walnut shell, pomegranate seed). Electric arc furnace slag contains 109730 mg/kg calcium, 131300 mg/kg iron, 93900 mg/kg silicon, and 37390 mg/kg manganese. SEM-EDS results also support that the slag contains 30.98 % Ca, 5.45 % Si, 10.73 % Fe, 3.89 % Mn, 1.88 % Mg, and 4.74 % Al. Pine needle, green walnut shell, pomegranate seed and pomegranate peel biomass are all woody biomass consisting of tree and forest waste, agricultural wastes. The biomasses used in this thesis study were torrefied at 250 °C, 260 °C, 270 °C, 280 °C, and, 290 °C. At all torrefied temperatures, the moisture content of the pine needle sample was between 1.12 % and 2.38 %, the volatile matter (VM) content was between 72.18 % and 75.74 %, the ash content was between 13.64 %-18.54 %, and the fixed carbon content was varied between 7.32 % and 9.58.%. The moisture content of the green walnut shell sample was in the range of 0.61 %-2.80 %, the VM content was between 55.34 % and 62.08 %, the ash content was 30.09 %-37.66 %, the fixed carbon content was varied between 4.12 %-8.76 %. The moisture content of the pomegranate seed sample was between 0,24 %-1.31 %, the VM content was between 73.74 % and 80,41 %, and the ash content was between 14.39 %-20.05 %, the fixed carbon content was varied between 4.55 %-5.41 %. The moisture content of the pomegranate peel sample was between 1.15-2.18 %, VM content was between 55.99 %-71.71 %, ash content was between 17.43-31.22 %, fixed carbon content was varied between 5.30 %-9.71 %. In acidic leaching experiments, based on 23 full factorial designs, HNO3 concentration, experiment duration, and temperature were chosen as variables. As a result of acidic leaching studies, it was determined that the Fe leaching efficiency was obtained between 38.5 % and 140 %.