Hurremî Çelebi Akay tarihi (Tenkitli metin - değerlendirme)
Hurremî Çelebi Akay tarihi (Comparative text - analysing)
- Tez No: 744304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
Bu çalışma Kırım Hanlığı tarihini müstakil olarak ele alan; Hurremî mahlaslı, Çelebi Akay lakaplı Abdurrahmân Efendi'nin kaleme aldığı Çelebi Akay Tarihi ile ilgilidir. Bu çalışmada Abdurrahmân Efendi'nin hayatı, eserleri, Çelebi Akay Tarihi'nin ne zaman, nerede ve neden yazıldığı, kıymeti, nüshaları ve bunların hususiyetleri ele alındı. Ayrıca Çelebi Akay Tarihi'nin Seyyîd Mehmed Rıza'nın Es-Seb'ü's-Seyyâr ve Abdülgaffar Kırımî'nin Umdetü'l-Ahbâr adlı târîhleriyle münasebeti ve diğer Kırım tarihleri arasındaki yeri üzerinde duruldu. Târîh'in iki ayrı telifini temsil eden İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, ŞD, nr. 273 ve İstanbul Üniversitesi, Nadir Eserler Kütüphanesi'nde T.399 numarada kayıtlı nüshalar transkribe edilerek tenkitli neşri yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study look into the history of the Crimean Khanate specially; It is about the History of Çelebi Akay, written by Abdurrahman Efendi, nicknamed Hurremî and pseudonymised Çelebi Akay. In this study, Abdurrahmân Efendi's life, works, when, where and why Çelebi Akay History was written, its value, copies and their characteristics were discussed. In addition, the relationship of Çelebi Akay History with Seyyîd Mehmed Rıza's Es-Seb'ü's-Seyyâr and Abdülgaffar Kırımî's Umdetü'l-Ahbâr and its place among other Crimean histories were emphasized. Representing two separate copies of History, Istanbul Research Institute, ŞD, nr. 273 and registered at T.399 in the Rare Works Library of Istanbul University were transcribed and published with criticism.