Ortaokul matematik öğretmenlerinin STEM eğitimi hakkındaki görüşleri
The views of middle school mathematics teachers on STEM education
  1. Tez No: 744309
  2. Yazar: ABDURRAHMAN SELÇUK DÜZAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul matematik öğretmenlerinin katıldıkları temel ve ileri seviye hizmet içi STEM eğitimleri ve STEM etkinliklerinin sınıf içi kullanımı hakkındaki görüşlerini incelemektir. Araştırma, bu amaçtan yola çıkarak nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Afyonkarahisar ilinde temel ve ileri seviye STEM eğitimine katılmış 12 ortaokul matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan açık uçlu 11 adet soru yöneltilmiştir. Toplanan veriler içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizleri sonucunda hizmet içi STEM eğitimlerinin uygulamaya yönelik kısmının teorik kısma göre öğretmenler için daha faydalı geçtiği sonucuna ulaşılmıştır. İleri seviye STEM eğitimlerinde özellikle bilişim teknolojileri ön bilgisi eksikliğinin öğretmenlerin STEM uygulamalarında zorlanmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların büyük bir bölümünün hizmet içi eğitimleri yeterli bulmadığı ve STEM etkinliklerini derslerinde kullanmadıklarını belirttikleri görülmüştür. Diğer taraftan öğretmenlerin STEM eğitimlerinde süreklilik sağlayamama nedeni olarak zaman problemini gösterdikleri ve bu nedenle derslerinde STEM etkinliklerini kullanmadıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin STEM'in öğrencilerde yaparak yaşayarak öğrenmeyi sağlama, yaratıcılığı geliştirme, matematiği somutlaştırma ve farklı bakış açılarını geliştirme gibi olumlu özellikler kazandıracağı düşüncesinde oldukları görülürken matematik öğretiminde uygulamanın zor olması, zaman ve planlama güçlüğü, matematikte ürün ortaya koyamama gibi bazı olumsuz düşüncelere de sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca matematiğin diğer disiplinlerle entegrasyonu hakkında da matematiği ilişkilendirmenin zor olduğu görüşünde oldukları belirlenmiştir. Ortaokul matematik kazanımlarının matematik temelli STEM etkinlikleri yapmak için yeterliği konusunda öğretmenlerin karşıt görüşlere sahip olduğu görülmüştür. Son olarak araştırmada STEM eğitimlerinde matematiğin merkeze alınması gerektiğine ve okulda uygulamaya yönelik eğitimler düzenlenmesinin gerektiğine yönelik bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate secondary school mathematics teachers' views on basic and advanced STEM trainings they have taken part in and the use of STEM activities in class. On the basis of this purpose, the study has been conducted by the case study, one of the qualitative research methods. The sample of the study consists of 12 secondary school mathematics teachers who have participated in basic and advanced STEM trainings in Afyonkarahisar. 11 open – ended questions prepared by the researcher have been asked to the participants. The collected data has been evaluated by content analysis method. By means of the results of the data it has been concluded that practice is more useful for teachers than theory in in – service STEM trainings. It has been determined that the deficiency of prior knowledge in advanced STEM trainings, especially in information technology, leads teachers to have struggles in STEM applications. It has been observed that most of the participants regard the in – service trainings as insufficient and they state they do not use STEM activities in their classes. On the other hand, it has been identified that the teachers consider that time is the reason for discontinuity in STEM trainings and hence, they do not use STEM activities in their courses. It has been observed that the teachers believe STEM trainings provide students with some positive features like learning by doing, developing creativity, concreting mathematics and developing different perspectives; on the other hand, they have some negative thoughts such as difficulty of practice, time and planning and inability to present a product in mathematics training. In addition, it has been determined they are of the opinion that it is difficult to relate mathematics with other disciplines. It has been observed that the teachers have opposing views on the efficiency of the learning outcomes in mathematics at a secondary school on doing mathematics – based STEM activities. In conclusion, in this study, some suggestions have been made that mathematics should be considered in the centre in STEM trainings and some trainings that can be applied at school should be organised.