Voleybol sporcularında imgeleme ve sportif güven arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between imagery and sportive confidence in volleyball athletes
- Tez No: 744322
 - Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇAKICI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı voleybol oynayan sporcularda imgeleme ile sportif güven arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma grubunu; Elit düzeyde voleybol oynayan sporcular oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 3 lig düzeyinden (1. Lig, 2. Lig ve Süper Lig) yaşları 18 ile 35 arasında değişen (23.32±4.16) 157 kadın (21.78±3.54) ve 120 erkek (25.33±4.04) olmak üzere toplam 277 sporcu oluşturmaktadır. Veri toplama amacı ile tüm katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Sporda İmgeleme Envanteri ve Sürekli Sportif Kendine Güven Envanteri uygulanmıştır. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS sürüm 21.0 yazılımı ile yapılmıştır. Sporcuların demografik özelliklerinin belirlenmesi için frekans analizi yapılmıştır. Sporda imgeleme alt boyutları ile sportif güven arasındaki ilişki için korelasyon analizi uygulanmıştır. Değişkenler arasında karşılaştırma yapmadan önce normallik analizi yapılmıştır. Sporda imgeleme alt boyutları ile sportif güven arasındaki puanlarının cinsiyet, millilik durumu ve spor yaşı değişkenine göre dağılımını incelemek için Independent-Samples T-Testi, sporcuların profesyonel sporculuk yılı, yaş ve lig düzeyi değişkenine göre incelemek için de One-Way ANOVA ile Tukey HSD testi uygulanmıştır. Analizlerde istatistiki anlamlılık düzeyi (p≤0.05) olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between imaging in sports and the sportive confidence in athletes who play volleyball. The population of the research is made up of elite athletes who play volleyball. 277 athletes, from 3 league levels (1st League, 2nd League, and Super League) between the ages of 18 and 35 (23.32 ± 4.16), of which 157 are women (21.78 ± 3.54), and 120 are men (25.33 ± 4.04) form the sample population of the research.Personal Information Form, Imaging Inventory, and Continuous Sportive Self-Confidence Inventory were applied to collect data. All the statistical analyses were conducted on the software IBM SPSS version 21.0. Frequency analysis was conducted to determine the demographic characteristics of the athletes. Correlation analysis was conducted to determine the relationship between the sub-dimensions of imaging in sports and sportive confidence. Normality analysis was conducted before making a comparison between the variables. Independent T-test was applied to examine the distribution of the scores of sub-dimensions of imaging in sports and sportive confidence according to the variables gender, status of national team participation, and athlete's age, and Turkey HSD test with One-Way ANOVA was applied to examine the distribution according to active years in sports, age, and league level. The significance level was taken as (p≤0.05) for the analyses.