Antalya Konyaaltı kıyı kesimindeki değişimlerin ve kamusal alanlarının kullanımlarının peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi
Investigation of changes in Antalya Konyaaltı coastal areas and the use of public spaces in terms of landscape architecture
- Tez No: 744333
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
İnsanların fiziksel ve sosyal gereksinimlerini karşıladıkları, toplumu birbirine bağlayan kamusal alanlar kalitesi sayesinde kente nitelik kazandırmaktadır. Kentlerde bireysel ve toplumsal paylaşımın en çok yaşandığı kentin simgesi ve aynası durumunda olan kent yaşam kalitesinin ölçülebildiği kamusal alanlar kent için imaj göstergesidir. Kamusal alan türlerinden olan kıyı bölgeleri bulundukları ülkelerin ekonomik, sosyal ve çevresel etkinlik merkezi halindedir. Antalya ilinde simgesel değere sahip, kentin imajını ortaya koyan Konyaaltı kıyı kesimi çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Özellikle yaz döneminde yerli ve yabancı turistler ile yerel halk tarafından yoğun kullanıma sahip sahil şeridinin özellikleri ve etrafında bulunan çeşitli kamusal alanlar bu çalışmada belirlenerek kullanımları yorumlanmıştır.2018 yılında yapılan proje uygulamasından sonra alandaki değişimler saptanmıştır. Bu değişimler farklı ölçeklerde elde edilen uydu görüntüleriyle ulaşım, yeşil alan, kütle-boşluk, kullanım tipleri, potansiyel kullanım fonksiyonları ve kentsel donatı elemanları açısından incelenerek yorumlanmıştır. Sahil şeridinin önceki kullanımı ile günümüz kullanımı arasında farklılıklara ve bu farklılıkların kullanıcı üzerinde etkisine değinilmiştir. Bu konuda kullanıcılara genel kullanımına ilişkin anket yapılarak yorumlanmıştır. Genel olarak başarılı kamusal mekân olarak değerlendirilen sahil şeridinde özellikle yeşil alan varlığında, engelli bireyler için yapılan uygulamalarda, oturma alanlarındaki gölgelendirme sistemlerinde, otopark sayısında ve trafik işleyişinde bazı eksiklikler saptanmış, çözüm önerileri getirilmiş ve alana farklı seçeneklerde kullanım tipleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the qulity of public spaces that connect the society to each other, it adds quality to the city end public spaces meet the physical and social needs of people. Public spaces, which are the symbol and mirros of the city, where individual and social sharring is expe-rienced most in cities, and where the quality of urban life can be measured, are an image indicator fort he city. Coastal regions are the economic, social and environmental activity centers of the countries they are located in. Konyaaltı coastal area, which has a symbolic value in Antalya province, has been determined as the study area. Especially in the sum-mer period, the features of the coastline, which are actively used by local and foreign tourists and local people, and various public spaces around it are determined and in-tepreted in this study. After the Project implementation in 2018, changes in the field were determined. These changes have been analyzed and interpreted in terms of transportation, green space, mass-space,usage types, potential usage functions and urban reinforcement elements with satallite images obtained at different scales.The differences between the previous use of the coastline and the current use and the effects of these differences on the user are mentioned. In the coastline, which is considered as a successful public space in general, some deficiencies were determined, especially in the presence of green areas, in the applications made for disabled people, solutions were offered and different types of use were suggested for the area.