Sıçanlarda indometazin ile indüklenen mide ülseri üzerine idebenon'un etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of idebenone on indomethacin-induced stomach ulcer in rats
  1. Tez No: 744474
  2. Yazar: CİHANGİR KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA NURCAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Farmasötik Toksikoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Pharmaceutical Toxicology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı indometazin'in ile indüklenen ülsere bağlı hasara karşı İdebenon'un farklı dozlarının olası gastroprotektif etkilerinin hem makroskobik hem de mikroskobik olarak histopatolojik analizerle değerlendirmektir. Çalışmada 36 adet dişi wistar albino cinsi sıçan; sağlıklı, ülser, idebenon 200, ülser+famotidin, ülser+idebenon 100 ve ülser+idebenon 200 olmak üzere rastgele altı eşit gruba ayrıldı. Sağlıklı grup hariç tüm sıçanlar altı torlu ülser kafeslerinde 24 saat aç bırakıldı. Sonrasında oral olarak idebenon ve famotidin uygulandıktan 5 dakika sonra yine oral olarak indometazin uygulandı. Daha sonra 6 saat tekrar aç bırakılan sıçanların mide dokuları alınarak histopatolojik olarak incelendi. İdebenon, doza bağlı olarak indometazin kaynaklı ülser hasarını önemli ölçüde iyileştirdi. İdebenon uygulanan sıçanların histopatolojik analizlerinde özellikle 200 mg/kg idebenon dozunun mide ülserinde koruyucu etki gösterdiği belirlendi. Çalışmamızın sonuçlarına göre; idebenon uygulamasının indometazin ile indüklenen gastrik ülser hasarına karşı gastroprotektif etki gösterdiği görülmüştür. Ayrıca elde ettiğimiz sonuçlar İdebenonun yeni bir potansiyel tedavi seçeneği olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the possible gastroprotective effects of different doses of Idebenone against ulcer-related damage induced by indomethacin, both macroscopically and microscopically, with histopathological analyzers. In the study, 36 female wistar albino rats; randomly divided into six equal groups; healthy, ulcer, idebenon 200, ulcer+famotidine, ulcer+idebenon 100 and ulcer+idebenon 200. All rats except the healthy group were fasted in torlu ulcer cages for 24 hours. Then, 5 minutes after oral administration of idebenone and famotidine, indomethacin was administered orally again. The stomach tissues of the rats, which were fasted for another 6 hours, were taken and examined histopathologically. IDE significantly improved indomethacin-induced ulcer injury in a dose-dependent manner. In the histopathological analyzes of rats administered idebenone, it was determined that 200 mg/kg dose of Idebenone had a protective effect in gastric ulcer. In the results of our study; Administration of idebenone showed gastroprotective effect against indomethacin-induced gastric ulcer injury. In addition, our results suggest that idebenone may be a new potential treatment option.