Sensoidvania: Bir Metroidvania (Macera platform video oyunu) deneyimiyle görme engelliliğine yönelik farkındalığı artırmak
Sensoidvania: Increasing awareness towards visual disability through Metroidvania experience
- Tez No: 744482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADVİYE AYÇA ÜNLÜER ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Teknoloji ve iletişim araçlarının yaygınlaşması sonucunda günümüzde herkesin kolaylıkla erişebildiği video oyunları ve benzeri eğlence araçları, bir eğlence unsuru sağlamanın yanı sıra güçlü mesajlar iletme potansiyeline de sahiptir. Bu potansiyel henüz yeterince kullanılmıyor olsa da video oyunlarının salt eğlence dışındaki amaçlarla kullanımına yönelik çalışmalar yapılmıştır. Buna örnek olarak, yaygın eğlence odaklı video oyunlarının aksine, eğitim odaklı“ciddi oyunlar”ve amacı farkındalık yaratmak olan oyunlar verilebilir. Bu tarz edebi ve ciddi yöntemlerle toplumsal sorunlara yönelik farkındalık yaratmak her zaman üzerine çalışılan bir konu olmuş olsa da nispeten yeni bir mecra olarak; bu tür bir farkındalık yaratma etkisini sahip olduğu hikâye anlatımı unsurları üzerinden sağlamayı amaçlayan eğlence odaklı video oyunları büyük ölçüde üzerinde çalışma yapılmamış durumdadır. Diğer etkileşimli olmayan medyalardan ayrı olarak, bunu başarmayı amaçlayan bir video oyunu, bir yandan video oyunlarını eğlenceli kılan faktörleri korurken, bir yandan da hem hikayesi hem de oynanış mekanikleri aracılığıyla farkındalık yaratacak mesajlar iletecek şekilde tasarlanmalıdır. Kullanıcıyı, oyunu ve altındaki hikayesini derinlemesine keşfetmesi için etkileyici bir oyun dünyası sunacak şekilde tasarlandığından, Metroidvania olarak da bilinen macera platform oyunları, bu bağlamda yararlanmak için uygun bir video oyunu türüdür. Bu çalışma kapsamında, türün popüler bazı oyunlarının mekaniğinden etkilenerek görme engellilere yönelik farkındalık yaratmak amacıyla tasarlanmış bir metroidvania oyunu için konsept tasarımı oluşturulmuş ve bir dizi anket aracılığıyla oluşturulan bu konsept tasarım değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the widespread use of technology and communication appliances, video games and similar entertainment tools that everyone can easily access today, have a great potential to convey powerful messages as well as providing an element of entertainment. Although this potential is not used sufficiently yet, studies have been carried out on the use of video games for purposes other than pure entertainment. In this regard,“serious games”that focus on education, not gameplay, and games whose purpose is to raise awareness can be given as examples. Raising awareness towards social issues through literary and serious means have always been practiced but as a relatively new medium; the storytelling elements of entertainment focused video games which are being utilized to provide such an awareness raising effect, are still mostly unexplored. Separating from other non-interactive media, a video game that aims to achieve this must be designed to convey the message through both its story and its gameplay and mechanics, while keeping the entertainment factor of a video game. As it is designed to influence the player to thoroughly explore the game and its story beneath, the adventure platformer games, also known as Metroidvanias is a ripe genre to exploit in this context. In the scope of this study, a concept design for a metroidvania game, designed to raise awareness towards visual disability, while influenced by the mechanics of some popular titles of the genre, was created and evaluated through a series of surveys.