Pediatrik kardiovasküler cerrahi sonrası uygulanan sedatif ve analjezik ilaçların hastaların hemodinamisi üzerine etkisi
The effects of sedative and analgesic drugs applied after pediatric cardiovascular surgery on the hemodynamics of the patients
  1. Tez No: 744489
  2. Yazar: TUBA İŞCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİHA ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Konjenital Kalp Hastalıkları, yenidoğan döneminde en sık görülen konjenital hastalık olmak ile beraber genellikle tedavisi cerrahi olan bir hastalık grubudur. Bu hastaların cerrahi tedavileri kadar cerrahi sonrası bakım ve tedavileri de hastalar için hayati önem taşımaktadır. Hemodinamideki istikrarı sağlamanın zor olduğu pediatrik kardiovasküler cerrahi sonrası kullanılan ilaçların birbirlerine olan üstünlüklerini, hangi ilacın kullanımının hastanın mortalite ve morbiditesine daha iyi etki sağlayacağını bulmak önemlidir. Biz bu çalışmamızda pediatrik kardiovasküler cerrahi sonrası hastalara uygulanan analjezik ve sedatif ilaç olan midazolam ve deksmedetomidinin hastaların hemodinamik bulguları üzerine etkisini araştırarak hangi ilacın daha güvenli ve kullanışlı olacağını tespit etmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği tarafından 15 Mart 2022- 30 Mayıs 2022 tarihleri arasında Konjenital Kalp Hastalığı nedeniyle opere olan 1 gün-18 yaş arasındaki 48 hasta çalışmaya dahil edildi. BULGULAR: Çalışmada incelenen 48 hastanın 24'ü erkek, 24'ü kız çocuktu. Midazolam ve morfin (Grup M) uygulanan hastaların yaş aralığı 5 gün ile 160 ay arasındaydı. Deksmedetomidin ve morfin (Grup D) uygulanan hastaların yaş aralığı 8 gün ile 130 ay arasındaydı. 3 hasta takipleri sırasında hayatını kaybetti. Grup M'deki hastaların 1'inde Down Sendromu, 1'inde Trizomi 18, Grup D'deki hastaların 4'ünde Down Sendromu görülmekte idi. Çalışmamızdaki Grup M ve Grup D'nin 0. Gün ve 1. Gün içerisindeki bulguları karşılaştırıldığında kalp tepe atımı, tansiyon takipleri, solunum sayısı, idrar çıkış miktarı açısından anlamlı istatistiksel farklılık görülmedi. Grup D'deki hastaların Grup M'deki hastalara göre postoperatif dönemde enteral beslenmeye daha hızlı geçiş yaptığı tespit edildi. Grup M'deki hastaların postoperatif dönemde mekanik ventilatörden ayrılma süresinin daha uzun olduğu görüldü. SONUÇ: Pediatrik kardiovasküler cerrahi geçiren hastaların postoperatif dönemindeki bulgularının ele alındığı çalışmamızda hastalara uygulanan deksmedetomidinin ve midazolam arasında kalp hızı, tansiyon, idrar çıkış miktarı, solunum sayısı üzerine etkileri açısından fark bulunmamış olup, beklenildiği gibi postoperatif dönemdeki beslenme toleransı ve invaziv ventilasyondan ayrılma süresi deksmedetomidinin grubunda daha hızlı olmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Congenital Heart Diseases, the most common congenital disease in the neonates, is a group of diseases whose treatment is usually surgical. Postsurgical care and treatment of these patients is as vital as their surgical treatment. It is important to find out the superiority of the drugs used after pediatric cardiovascular surgery, where it is difficult to stabilize the hemodynamics, and which drug will have a better effect on the patient's mortality and morbidity. In this study, we aimed to determine which drug would be safer and more useful by investigating the effects of midazolam and dexmedetomidine, which are analgesic and sedative drugs administered to patients after pediatric cardiovascular surgery, on the hemodynamic findings of patients. MATERIALS and METHODS: 48 patients aged 1 day to 18 years who were operated for congenital heart disease between 15 March 2022 and 30 May 2022 by the Umraniye Training and Research Hospital Pediatric Cardiovascular Surgery Clinic were included in the study. RESULTS: In this study, 48 patients examined and 24 of them were boys and 24 of them were girls. The age range of the patients who received midazolam and morphine (Group M) was between 5 days and 160 months. The age range of the patients treated with dexmedetomidine and morphine (Group D) was between 8 days and 130 months. 3 patients died during follow-up. Down Syndrome was seen in 1 of the patients in Group M, Trisomy 18 in 1, and Down Syndrome in 4 of the patients in Group D. When the findings of Group M and Group D in our study on Day 0 and Day 1 were compared, no statistically significant difference was observed in terms of heart rate, blood pressure, respiratory rate and amount of urine output. It was determined that the patients in Group D switched to enteral nutrition more rapidly in the postoperative period than the patients in Group M. It was observed that the patients in Group M had longer weaning time from the mechanical ventilator in the postoperative period. CONCLUSION: In our study, in which the postoperative findings of patients undergoing pediatric cardiovascular surgery were discussed, no difference was found between dexmedetomidine and midazolam administered to the patients in terms of their effects on heart rate, blood pressure, urinary output and respiratory rate and as expected, nutritional tolerance and time to wean from invasive ventilation in the dexmedetomidine group in the postoperative period has been faster.