Rant kollama teorisi ve rant kollama faaliyetlerinin toplumsal maliyeti
Rent-seeking theory and the social costs of the rent-seeking facilites
- Tez No: 74449
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL TASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı rant kollama teorisi ve bu teoriden harekede rant kollama faaliyetlerinin yol açtığı maliyeden analiz etmektir. Spesifik anlamda rant kollama kavramı, 1970'Ii yıllarda uygulamalı ekonomi kuramının içinde ortaya çıkmıştır. Kant çeşidi anlamlarda kullanıldığında mali kaynakların sahiplerinden başkasına yapılan ödemelerdir. Rant, aşırı fırsat maliyetinin bir bedelidir. Bir bakıma kaynakların kişisel olarak kullanımını cezbettiği için istenmeyen gereksiz bir ödemedir. Rant kollama teorisi çıkar ve baskı gruplarının devleti kullanarak rant elde etmek için yaptıkları faaliyet ve harcamanın topluma yüklediği maliyet yoğunlaşmaktadır. Çıkar ve baskı grupları devlet üzerinde değişik mekanizmalarla baskı kurarak, ya devletin elindeki kaynakları transfer etmekte, ya da gelir teinin etmelerini sağlayacak yasal düzenlemeleri devlete yaptırmak suretiyle gelir elde etmektedirler. Çıkar ve baskı gruplarının rant kollama faaliyetlerinin toplumun tümüne yüklediği iktisadi maliyetlerin yanı sıra, devletin büyümesi, yolsuzlukların artması, devlete olan güvenin sarsılması gibi siyasal ve sosyal maliyeden de bu çalışmada ortaya konulmaktadır. Devlet faaliyetleri tamamen değil ancak geniş anlamda kısıtlanırsa özel kesim ilişkileri başarıya ulaşacak eşya ve kişi hukuku korunacaktır. Piyasa süreci ekonomik
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the rent-seeking theory and the social costs of the rent- seeking facilities. Rent seeking, as a specific term, emerged in applied economic theory only inthel970's. Rent is that part of the peyment to an owner of resources over and above that which those resources could command in any alternative use. Rent is receipt in excess of opportunity cost The common point of the rent-seeling theory is that interest and pressure groups rent seeking by mears of the state creates various costs to society, interest and pressure proups make a pressure on the state through differed machanisms in order to transfer the economic resources belonging to the state as wefl as create a legal order which gives passibühy to these groups to get revenue. It is olso argued that beside the welfare costs the rent seeking of the interest and pressure groups leads to the political and social costs such as the growth of the state, the increase of the corruption and decrease in belief to the state and other institutions. So lony as governental oction is restricted largely, if nat entirely, to protecting individual rights, personal and properly, and enforcing voluntarily negotiateg private contracts, the market pro-ces dominates economic behavior and ensures that any economic rents that appear will be dissipated by the forces of competitive entry. Further more, the prospects for economic rents enhance the dynamic process of devolopment, growth and orderly change.