Politik pazarlamada ürün ve iletişim stratejilerinin belirlenmesi üzerine uygulamalı bir araştırma
A Research on identifying the outcomes and communication strategies in political marketing
- Tez No: 74450
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ÜRETİM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA POLİTİK PAZARLAMADA ÜRÜN VE İLETİŞİM STRATEJİLERİNİN ' BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA TEZ OZETI Bir siyasi partinin, seçimlerde başarı sağlayabilmesi için, politik ürününü ve bu ürünü seçmen kümelerine sunmada kullanacağı kampanya eksenlerini, mesaj çeşitlerini ve iletişim kanallarını saptaması gerekmektedir. Bu çalışma, bir siyasi partinin politik ürün ve iletişim stratejilerinin, hedef seçmen kitlesine uygun olarak nasıl belirleneceğini göstermek için yapılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde, politik pazarlamanın önemi, dünya'daki ve Türkiye'deki geçmişi ile bugünkü durumu üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, pazarlama kavramları ile ürün ve iletişim stratejileri hakkında temel bilgiler verilmiştir. Daha sonra, dünya'da ve Türkiye'de yapılan analiz çalışmaları ile İzmit'te yapılan uygulama anlatılmıştır. Uygulamada öncelikle, tüm seçmenlerin, birbirlerine benzer gördükleri siyasi partiler saptanmıştır. Bu partiler içinden birbirlerine en çok benzer görülen çiftin CHP-DSP, ikinci derecede benzer görülen çiftin ANAP-DYP olduğu görülmüştür. Daha sonra, bu çiftleri oluşturan partileri tercih eden seçmen kümelerinin, bir siyasi partiden bekledikleri çözümlerin, bir parti liderinde bulunmasını istedikleri özelliklerin, en önemli gördükleri ekonomik ve sosyal sorunların, en çok etkilendikleri mesaj çeşitlerinin, kampanya etkinliklerinin, vaad çeşitlerinin, en çok güvendikleri toplum kesimlerinin, liderlerin, haber kaynaklarının, en çok izledikleri medya türlerinin ve sosyo-demografik özelliklerin benzer olup olmadığı incelenmiştir. Birbirlerine benzer görülen partileri tercih eden seçmen kümelerinin, politik ürünle ilgili isteklerinin benzer olduğu görülmüştür. Bunun yanında, tüm seçmenlerin, iletişimle ilgili özelliklerinin ise, büyük oranda benzer olduğu görülmüştür. Araştırmanın üçüncü bölümünde, CHP-DSP ile ANAP-DYP'nin parti imajı, lider imajı, işleyecekleri temalar ile, bunları sunmada kullanacakları kampanya eksenleri, mesaj çeşitleri ve iletişim kanalları açıklanmıştır. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarihi Jüri Üyeleri Vasfı Nadir TEKİN Prof.Dr.Ahmet Hamdi İSLAMOĞLU 21.9.1998 Prof.Dr. Vasfı HAFTACI Prof.Dr. Ali AKDEMİR
Özet (Çeviri)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ÜRETİM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA A RESEARCH ON IDENTIFYING THE OUTCOMES AND COMMUNICATION STRATEGBES IN POLITICAL MARKETING SUMMARY OF THESIS In order to be successful in elections, a political party must identify its political outcomes, the campaign axes tahat it will use to present these outcomes to the voter groups, the message types and the communication channels. This work has been carried out to indicate how the political outcomes and communication strategies of a political party are identified according to a target voter group. In the first part of the research, the importance of political marketing, and its background and present situation both in the world and in Turkey are handled. In the second part, basic information is given on the marketing concepts, and on the outcome and communication strategies. Further, the analytic work carried on both in Turkey and in the world and the relative applications in İzmit are explained. Primarily, the political parties which the voters consider to be identical are identified. It has been found out that the first couple observed to be the most identical was CHP-DSP, the second identical couple being ANAP-DYP. Later on, the voter groups prefering the parties that constitute these couples, the solutions that these groups are expectiong from a political party, the most important characteristics they want to see in a political party leader, the economical and the social problems that they consider to be the most important, the message types that effect them most, the campaign activities, the kinds of promises given, the community sections that they confine most, the leaders, the information sources, the types of mass-media they follow most, and the socio-demographic characteristics are examined to find out whether they are identical. It has been observed that the voter groups which prefer the parties that seem to be identical share same expectations in regard to political outcomes. Besides, the characteristics of the voters in regard to communication revealed similarity to a large extent In the third part of the research, the party image of CHP-DSP and ANAP-DYP, the leader image, the themes they would perform and the campain axes they would use to present these themes, the message kinds and the communication channels are explained. Thesis preperad by : Vasfı Nadir TEKİN Thesis consultant : Prof. Dr. Ahmet Hamdi İSLAMO?LU Date thesis accepted : 21.9.1998 Jury members : Prof. Dr. Vasfı HAFTACI : Prof. Dr. Ali AKDEMİR