Piyasa, devlet ve özel sektör
Market, state and private sector
- Tez No: 51508
- Danışmanlar: PROF.DR. KORKUT BORATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET İktisat biliminin doğuşundan itibaren piyasa ve devlete ilişkin tartışmalar iktisat literatüründe önemli bir yere sahip olmuştur. Neoklasik politik iktisatta piyasa ve devlet birbirlerine alternatif olarak sunulmuş ve aralarında bir ikilem yaratılmıştır. Bu ikilik, temel olarak piyasa başarısızlığı ve devlet başarısızlığı argümanlarında yansımasını bulmaktadır. Bu temelden hareketle, çalışmada piyasa ve devlet başarısızlığı argümanları araştırılmıştır. Bu iki argüman, çıkış noktalan, varsayımları, teorik yapılan ve sonuçlan açısından değerlendirilmiştir. Piyasa başansızlığı konusunda ilk önce piyasa başansmdan yola çıkılarak başansızlık durumu tanımlanmış, daha sonra dışsallıklar, kamu mallan, tekeller, bilgi başansızlığı ve işlem maliyetleri piyasa başansızlıklanmn temel nedenleri olarak ele alınarak açıklanmıştır. Son olarak ise makroekonomik açıdan piyasa başansızlıklan incelenmiştir.. Devlet başansızlığında ise öncelikle teorinin öncülleri olarak Smith ve Hayek ele alınmış, daha sonra ise kamu tercihi ve rant kollama teorisi, çıkış noktalan, varsayımlan ve analiz yöntemleri çerçevesinde incelenmiştir, özellikle rant kollama ve kamu tercihi teorilerinin kullandığı kavramlar ve dayanaklar sorgulanmıştır. Bu çalışmada temel olarak vanlan sonuç, piyasa ve devlet başansızlığı argümanlarını neoklasik iktisadın sanal dünyasından yola çıkarak incelemenin yanlış sonuçlara ulaşmaya neden olduğudur. Çünkü, neoklasik politik iktisat güç olgusunu analize sokmamakta ve bu çerçevede özel sektörü de analize dahil etmemektedir. 108
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to discuss and evaluate the debate between the market and the state in the economic literature. In neoclassical political economy, there exist a dichotomy between market and state. Accordingly, they are always perceived as alternatives to each other. This dichotomy finds its reflections in market failure and government failure arguments. For this reason, in this study, market failure and government failure arguments has been explored depending on their assumptions, theoretical frameworks and conclusions. The main conclusion to be drawn from these arguments is that, neoclassical political economy ignores the role and importance of the private sector. If private sector enters into the analysis as a power, the conclusions will be dramatically changed. Hence, the relationship between market, state and private sector must be taken into account in discussing the failure of the market and the state. M. YUKSEKWREM niRULJ QOKDMANTASYOH IBM 109